Japonya deprem tsunami görüntüleri 2011

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 11 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. 2011 Japonya deprem tsunami görüntüleri
  [​IMG]
  Japonya depremi video
  japonya depremi 2011
  japonya 8.9 depremi 2011

  Japonyada Deprem Sonrası Tsunami Görüntüleri 11 Mart
  Japonyanın kuzeyinde önceki gün 7.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem yerel saatle 14:46′da meydana gelmişti. Amerika Jeoloji Merkezi ise depremin büyüklüğünü 8.8 olarak açıkladı.

  Depremin yerin 10 kilometre altında, doğu kıyısına 125 kilometre uzaklıkta olduğu kaydedildi.

  Depreme 371 kilometre uzaklıktaki Tokyoda depremden sonra tsunami etkili oluyor. Araçlar denize doğru sürükleniyor. Kentte yer yer yangınlar çıktı. Depremin merkez üssünde durumun ne olduğuna ilişkin hiçbir haber gelmiyor. Dünya gelen görüntüleri dehşet içinde izliyor.. Tokyo havaalanı ulaşıma kapatıldı.

  Tsunami dalgaları tarlaları, çiftlikleri vurdu. Yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki tsunami dalgaları yıkarak ilerliyor. Nükleer Santrallerin durumu henüz bilinmiyor.Beş santral da hemen kapatıldı.  İşte Japonya depreminden tusunami görüntüleri 2011
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Nis 2012
 2. Cevap: Japonya deprem tsunami görüntüleri 2011

  Tsunami'den etkilenecek ülkeler

  Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan bütün ülkelerde tsunami alarmı verildi.

  Depremin çevredeki diğer birçok ülkeyi de etkilemiş olabileceği belirtiliyor ve bölge ülkelerinde tsunami uyarıları yayımlanıyor. Uyarı kapsamında Japonya, Filipinler, Hawaii, Rusya'nın Büyük Okyanus kıyıları, Endonezya ve Tayvan bulunuyor.


  Türkiye'ye etkisi
  Uzak etki ise bütün yer kabuğu şişme, büzülme hareketi, mekik, vurulma hareketi yerkabuğunun 10 kilometrelik gevrek bölümünde gıcırdama, gerginlik, boşalma ve ek gerginilik bindirmeleri vardır. Eğer ülkelerin diri kırıkları boyunca gerginliği taşma noktası boyunca kırıklar varsa Türkiye’de bunun payı yüzde 3 olur. Türkiye’de eğer uzak etki nedeniyle deprem beklenirse yüzde 52'si Kuzey Anadolu, yüzde 33’ü Batı Anadolu, yüzde 12’si Doğu Anadolu kırığında beklenebilir. Bunlar mutlaka olacak anlamana gelmez ama olursa buralarda beklenir. Büyüklükleri ise 4, 6, 6.5’a kadar olabilir.   
 3. Cevap: Japonya deprem tsunami görüntüleri 2011

  Allah yardımcıları olsun :(
   
 4. Cevap: Japonya deprem tsunami görüntüleri 2011

  DALGALARIN BOYU BAZI ADALARDAN YÜKSEK

  Dalgaların boyu bazı adalardan daha yüksek olduğu aktarılıyor. Tekneler, arabalar, fabrikalar, binalar ve insanlar dev dalgaların arasına karışarak yüzlerce metre sürüklendi. Deprem sonrası yangınlar çıktı. Televizyon başındaki milyarlarca insan canlı yayında bir ülkenin yaşadığı felakete tanıklık ettiler.

  600 ADET ATOM BOMBASINA EŞİT

  Jeofozik profesörü Ahmet Ercan 8.9 büyüklüğündeki depremin Marmara Depremi’nden 50-60 kat daha büyük olduğunu belirterek, "Yaklaşık 500-600 tane atom bombasının patlamasına denk bir enerji ortaya çıkardı. Yeryuvarlağı zangır zangır titriyor. Buradan çıkan enerji bütün ülkelere doğru yayılıyor" dedi.