Japon mitolojisi tanrıları

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 12 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. japon tanrıları,japon tanrı isimleri,japon tanrıçaları,japon mitolojisi tanrıları

  Japon Mitolojisi

  Japonya'da 8 milyon tanrı (ilah) vardır. Dağ, ırmak, ateş, gök gürlemesi, fırtına, yağmur, vb. ilahlar dışında her meslek sahibinin de ayrı bir ilahı vardır.

  Daikokuten
  Daikokuten (大黒天) Japon mitolojisinde yedi şans tanrısından biri. Zenginlik tanrısı ve çiftçilerin koruyucusudur. Genellikle iri yarı, esmer betimlenir ve sağ elinde dilekleri gerçekleştirdiğine inanılan asası, sırtında içi kıymetli eşyalarla dolu çantası olur ve pirinç çuvalının üstünde oturur şekilde betimlenir.

  Daikokuten, Budacılık yoluyla Japonya' ya gelen "Sekiz Korkunçlar"dan biri olan Hint tanrısı Mahakala ile genellikle arasında bağ kurulur.

  Fukurokuju
  Fukurokuju (福禄寿) (Japonca fuku:"mutluluk", roku:"zenginlik", ju:"uzun ömürlülük") Japon mitolojisinde yedi şans tanrısından biri. Ömür uzunluğunu ve bilgeliği simgeler. Fukurokuju' nun bir zamanlar Taocu bir bile olarak yeryüzünde yaşadığına inanılır. Genellikle uzun kafalı, saçsız bir ihtiyar olarak tasvir edilir ve genellikle yanında uzun ömürlülüğü simgeleyen geyik, kaplumbağa veya turna bulunur.


  Hiru-Ko
  Ebisu (恵比須, 恵比寿, 夷, 戎), Yebisu veya Hiruko (蛭子), ya da Kotoshiro-nushi-no-kami (事代主神), Japon mitolojisinde balıkçıların, iyi şansın, tüccarların tanrısıdır. Aynı zamanda sağlık ve küçük çocukların koruyucusudur. Yedi Şanslı Tanrı'dan (七福神, Shichifukujin) da biri olan Hiru-Ko, bu yedi tanrı içinde Japon kökenli olan tek tanrıdır. İzanagi ile İzanami'nin oğlu olan Hiru-Ko sakat doğmuştur.


  Kami (Tanrı)
  Kami (神) Şintoizm'de kullanılır ve "hayat için önemli olan, rüzgar, yağmur, ağaç, dağ, ırmak ve bereket gibi konsept ve şeylerin şeklini alan kutsal ruhlar" olarak tercüme edilebilir. Bazı kami yerel (lokal) olup, sadece belirli bir yerin ruhu veya koruyucusuyken, diğerleri büyük doğal oluşumlarınları, nesneleri ve işlemleri temsil ederler.

  Bir kac kami:

  * İzanagi
  * Izanami
  * Susanoo
  * Amaterasu

  Kyūgunshin
  Kyūgunshin (Japonca: 九軍神, - anlam: Dokuz Askerî Tanrı), Pearl Harbor Saldırısı esnasında batılan iki kişilik cep denizaltısı "Kō-hyōteki" ile saldırıya katılan Yüzbaşı Naoharu Iwasa konutasındaki on kişinin dokuzu ölmüş ve biri (Yüzbaşı Kazuo Sakamaki: Daha sonra "Toyota do Brasil" Genel Müdürü) esir düşmüştür. Ölen dokuz kişiye "Nikaikyū Tokushin" (二階級特進: iki rütbe özel yükseltilme) uygulanmış ve 8 Nisan 1943'te "Kyūgunshin" ilan edilmiş ve vatandaşlar tarafından saygıyla anılmıştır. Fakat Japonya'da esir düşmek Japonya İmpartorluk Ordusunun öğretisi olan Senjinkun 'da ayıp sayıldığı için Japonya Genelkurmayı bunu gizlemiştir.[


  Yedi Şanslı Tanrı
  Talihin Yedi Şanslı Tanrısı (七福神, Shichi Fukujin?), Ya da Yedi Şanslı Tanrı, Şinto dininde iyi talihin yedi tanrısıdır, Japon mitolojisinde ve folklorunda da. Oymalara ve diğer temsillere sık sık konu olurlar.

  Gelenkesel olarak, hepsi ayrı konularla ilgilidir:

  Ebisu: balıkçıların ya da tüccarların tanrısı. Genellikle bir morina balığı ya da levrek taşırken gösterilir.

  Daikokuten (Daikoku): Servet ve ticaret tanrısı.

  Bishamonten: Savaşçıların tanrısı.

  Benzaiten (Benten-sama): Bilginlik, sanat ve güzelliğin tanrıçası.

  Fukurokuju: Mutluluk, sağlık ve uzun ömür tanrısı.

  Hotei: Bereket ve iyi sağlığın şişman tanrısı.

  Juroujin (Gama) , Uzun ömür tanrısı.

  İzanagi ile İzanami
  İzanagi ile İzanami (Japonca :いざなぎ 及び いざなみ), inanışa göre, gökyüzü ile yeryüzünün kaostan ayrışmasından sonra ortaya çıkan kardeş tanrıların 8. çiftidirler. Gökyüzünün yüzen köprüsünden, tanrısal mücevherlerle süslü bir mızrakla okyanusu karıştırarak ilk kara parçalarını yarattıklarına inanılır. İlk cinsel birleşmeleri sonucunda Hiru-Ko (ひる-こ) (Japonca Sülük Çocuk) adlı sakat bir çocuk doğar. Bu çocuğu sazdan bir sal içerisinde suya bırakırlar. Çocuğun sakatlığını, kadın olduğu için asla ilk konuşmaması gereken İzanami'nin kuralları çiğnemiş olmasına bağlarlar. Yeniden işe başlayarak birçok ada ve tanrı yaratırlar.

  Ateş tanrısı Kagutsuçi'nin (Ya da Homusubi -ほむすび-) doğumu sırasında ölümcül yanıklar alan İzanami, karanlıklar ülkesi Yomi'ye gider. İzanagi de onu izler; ama Yomi'nin yiyeceklerini tadan İzanami artık geri dönemez. İzanagi bir ateş yakarak etrafı aydınlatınca, İzanami'nin bedeninin çürümeye başladığını ve kurtçuklarla kaplandığını görür. İzanami'nin buna öfkelenmesi üzerine ayrılırlar.

  İzanagi'nin ölülerle kurduğu ilişkiden arınabilmek için denize girerek yıkandığı sırada birçok tanrı ortaya çıkar.


  Güneş tanrısı Amaterasu (ぁまてらす) onun sol gözünden,

  Ay tanrısı Tsukiyomi (つきよみ) sağ gözünden,

  Fırtına tanrısı Susanoo (すさのお) da burnundan doğar.

  Şinto dininde, İzanagi'nin yıkanması önemli bir arınma işlemi sayılan harainin kökeni olarak kabul edilir.