James Watt kimdir? Ne yapmıştır

'Biyografi' forumunda Burcu tarafından 16 Nisan 2015 tarihinde açılan konu


  1. James Watt, 19 Ocak 1736′da Greenock’ta gemi işleten zengin bir baba ve kültürlü bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

    19 yaşındayken Londra'ya gidip ölçüm aletleri imalatçısının yanında çalışmaya başladı. Daha sonra kendi başına işyeri açarak çalışmaya devam etti. Fakat izinsiz olduğu için işyeri kapatıldı. Üniversite Watt’a sahip çıkarak onu laboratuarlarında cihaz yapması için işe aldı. Üniversite profesörleri Watt’ın kabiliyetini fark ederek onu yetiştirmeye çalıştılar.

    James Watt ilk olarak “Thomas Newcomen’in” 1705 senesinde yaptığı buhar yoğunlaştırıcı silindir üzerinde çalışmalarına başladı. James Watt ise sadece 1765'de onu sanayi'de kullanılacak biçime çevirmiştir. Ancak tam başarı henüz sağlanamamıştı. Tam kapsamlı bir buhar makinesi geliştirmeye çalışan James Watt, Sonunda 1776'da başarı ile üretilen buhar makineleri ticarî olarak satılmaya başlamış ve çoğunlukla madenlerden suyu pompalamak için talep edilmiştir. Sonraki 6 yıl içinde tasarımda çeşitli iyileştirmelerde bulunan Watt, 1781 senesinde ise dik hareketi döner hareket haline çeviren buharlı makinayı yaptı ve gücü kontrol etmek için valf ve buhar basınç göstergesi eklemiştir.

    1767'de kuzeni Margaret Miller ile evlenmiş ve 6 çocuk sahibi olmuştur. İkinci eşi ile Almanya,İskoçya ve Fransa'yi gezmiş ve Galler'de bir malikâne alarak restore etmiştir.
    James Watt, 19 Ağustos 1819 Heathfield’te öldü.