James Bond: Quantum Of Solace [ Demo İnceleme ]

'Oyun Bölümü' forumunda cCasT tarafından 4 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. 007 olarak büyük bir maceraya çıkıyoruz!

  007 James Bond'un oyunu Quantum of Solace, şimdiye kadar yayımlanan video ve ekran görüntüleriyle göze hoş bir oyun olarak hafızalarımızda yer edindi. Yeni 007'ye ait bir de demo yayımlanınca, artık kısa da olsa oyunun ön provasını deneme şansına sahip olabildik.

  Bond, James Bond

  Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra hemen demoya başlıyoruz. İtalya'da geçen kısa bir bölümden oluşan deneme sürümünde, ilk etapta ekranda boy gösteren Daniel Craig (Yeni Bond) sayesinde, hazırlanan James Bond modellemesinin oldukça iyi olduğunu görüyoruz. TPS modunda siper pozisyonundayken silahı elimize alıyoruz. Bu sırada istersek E tuşuna basarak farklı bir sipere otomatik olarak geçebiliriz, istersek de sağ fare tuşuna basarak ateş etme pozisyonunu alabiliyoruz. Engellerin üzerinden atlamak için de, boşluk tuşunu kullanmak gerekiyor.

  Gelelim demodaki amacımıza, iyi giyimli ve silahlı bir adamı yakalamaya çalışıyor, bunun için sürekli kovalamaca içerisinde yer alıyoruz. Kimi zaman tehlikeler atlatıyor, kimi zaman da beklenmedik düşmanlarla karşılaşabiliyoruz. Bu sahnelerde yavaş çekim moduna geçen oyunda, ekrana iki adet simge geliyor. Birisi rakibinizin, diğeri de sizin üzerinizde oluyor. Amacınız, üzerinizdeki logoyu düşmanınızın logosunun üzerine getirmek. Böylece Bond, esaslı bir dayak nasıl atılır, bunu gösteriyor bizlere. Eğer başaramazsanız, rakibiniz size gösteriyor. Tekrar denemek için rakibin yanına gitmeli ve Q tuşuna basmalısınız. Silah envanterimize göz gezdirdiğimizde; tabanca, akrep ve uzi gibi kullanabileceğimiz silahlar var.

  Siz öldürüp ilerledikçe düşmanlarınız daha da artıyor. Özellikle demonun son dakikalarına doğru oynanış tarzı iyiden iyiye Gears of War'u andırıyor. Büyük bir mekandayız ve çoğu objenin arkasında siper almış adamlar var. Ortalık yerde kahramancılığa soyunursanız kısa sürede ölebiliyorsunuz. Yüksek hasar aldığınızda renkler, siyah beyaz oluyor ve ünlü 007 objektifi ekranda beliriyor. Aldığınız hasarın etkisine göre açı daraldıkça ölüme daha da yaklaşıyorsunuz demektir. Hemen siper almalı ve bir süre dinlenmelisiniz. Çevreye göz gezdirdiğimizde parlayan objeler görüyoruz (Bomba). Bunlara ateş ettiğimiz taktirde kolay yoldan çoğu düşmanımızı alt edebildiğimiz gibi, görsel olarak da güzel bir tabloyla karşılaşıyoruz. Ölüm animasyonları oldukça güzel ve çeşitli hazırlanmış. Yapay zeka olarak, genel anlamda iyi olduğunu söyleyebilirim. Bir anda topluca üzerinize gelmedikleri taktirde, siperlerden çıkmıyor, sizi kontrol ediyorlar.

  Öldürme yetkisi

  Quantom of Solace, COD 4 grafik motorunu kullandığını belirgin bir şekilde gösteriyor. Karakter ve silah modellemeleri (Özellikle Daniel Craig tasarımı), mekan tasarımları, başarılı. Yerine göre etkisini artıran fizik efektleri ve sesler de gayet kaliteliler. Demo boyunca arka planda çalan film müzikleri de, atmosfere güzel uyum sağlıyor.

  Genele bakacak olursak 4 Kasım'da çıkması beklenen oyunun, beklentileri karşılayabileceğini düşünüyorum. Demo, inanılmaz kısa olsa da, oyun hakkında oldukça fazla tecrübe edinmenize yardım edecektir. Oyun, FPS oynanış açısı ve siper sisteminde TPS açıya geçişi, dövüş modu ve COD4'ün grafik motorunun olması gibi güzellikleri barındırıyor. Film oyunu deyip geçmeyin, denemeden karar vermeyin derim.

  türü
  Aksiyon

  yapımcı
  Beenox

  yayıncı
  Activision

  çoklu oyuncu
  Yok