Jamaika Tarihi

'Ülkeler' forumunda Aysell tarafından 4 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Jamaika ve Jamaika Tarihi
  Jamaika Tarihi hakkında bilgi


  [​IMG]

  Jamaika'yı 3 Mayıs 1494'te Kristof Kolomb keşfetti. O zamanlar buralarda Aravak Yerlileri yaşıyordu. 1509'da adaya bir İspanyol vali atandı. Zaman zaman İngilizler'in baskınlarına uğramasına karşın, ada 1655'e kadar İspanyol yönetiminde kaldı; bu tarihte İngilizler, İspanyollar'ı adadan çıkardı. İspanyollar' in özgür bıraktığı Siyah kölelerden bazıları dağlara kaçtı ve uzun yıllar özgürlükleri için mücadele etti. Adanın başka yerlerinden kurtulup gelen köleler de onlara katıldı. Kaçak köleler 1783'te, denetim altında tuttukları beş kasabanın egemenlik hakkını elde ettiler.
  Plantasyon denen büyük şeker, kahve ve kakao çiftliklerinden elde edilen kazançlar, adanın gelişmesini sağladı. Adada yetiştirilen muz, kısa zamanda kârlı bir ürün oldu.
  1866'da İngiliz sömürgesi durumuna gelen Jamaika, 1884'ten sonra giderek artan bir özerklik elde etti. 1944'ten beri adada halkın seçtiği iki meclisli bir parlamento bulunmaktadır. 1950'lerde anayasa, parlamentoya Jamaika'nın kendi işleri üzerinde daha çok denetim yetkisi verecek biçimde değiştirildi. Jamaika İngiltere'nin 1958'de kurduğu kısa ömürlü Batı Hint Adaları Federasyonu'nun önde gelen ülkelerinden biriydi. Federasyon 31 Mayıs 1962'de dağıldı ve 6 Ağustos'ta Jamaika bağımsız bir ülke oldu. 1970'lerde toprak reformu yapıldı.

  Alıntı