İzsiz Yüz Germe

'Kişisel Bakım' forumunda eftelya tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. İzsiz Yüz Germe nedir nasıl yapılır?
  Üzerinde dikensi çentikler olan özel olarak geliştirilen dikişlerle uygulanan yeni bir metodtur. Yüzdeki yaşlılık belirtilerinin azaltılmasında kullanılır. Metod ameliyatsız ve izsiz olarak yapılmaktadır.

  Bu uygulamada kullanılan dikiş üzerindeki çentikler, cildin istenen yönde sabitlenmesini sağlar, yukarı-arkaya doğru çekilen yüz derisinin geri dönmesini engeller. Deri bolluğu dikiş boyunca eşit olarak yayıldığı için deri katlantısı oluşmaz. Ancak bu metodun çok fazla sarkma olan vakalarda uygulanması doğru olmaz. Bu hastalarda cerrahi yöntemle yüz germe metodunun uygulanması doğru olur. Uygun hastalarda boyun derisinin gerilmesi için de bu metod kullanılabilmektedir.

  Bu metodda herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Sadece saçlı deride çok küçük bir iz kalacaktır. Uygulandıktan sonra herhangi bir zamanda istenirse dikişler geri çıkartılabilir. İşlem lokal anestezi altında uyulanır, bir saat kadar sürebilir.

  Bu metod için uygun kişiler:

  30-60 yaş arası olanlar,
  daha genç görünüme sahip olmak isteyenler,
  yüzünü ameliyat sıkıntılarına katlanmadan gerdirmek isteyenler.

  Bu metod için uygun olmayan kişiler:
  çok ince kırılgan cildi olanlar,
  çok dolgun yağ dokusu kalın cilde sahip olanlar,
  çok dramatik bir değişiklik isteyenler,
  anoreksia veya benzeri hastalığı olanlar.

  Uygulamadan sonra deride hafif pembelik yada çok küçük morluk olabilir. Bunlar birkaç günde geçecektir. Uygulamanın hemen sonunda yüzdeki değişim görülebilir. Ancak yapılan işlemin kalıcı olması için işlem sonrası üç hafta çok dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Uygulamadan dört gün sonra duş alınabilir. Ancak üç hafta süre yüz cildinin gerilmesi ya da aşırı hareket etmesine neden olabilecek masaj, oğuşturma, ağır makyaj, yüz mimiklerinin aşırı kullanılması gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Uygulamadan birkaç gün sonra yüzde hiçbir dikiş ya da ameliyat izi kalmayacaktır. Uygulamanın etkisi 3 - 5 yıl kadar sürebilir. Bu sürede derinin yaşlanması ve sarkması, derialtı yağ dokusunun incelmesi ile birlikte uygulamanın etkileri azalacak ve giderek kaybolacaktır.
  Uygulamanın çok nadir olmakla birlikte bazı riskleri mavcuttur. İplik uçları deriden çıkabilir, iplik dıştan görünebilir, iki taraf arasında asimetri olabilir ki bu durum işlem sırasında olursa o anda düzeltilebilir. Ayrıca işlem sonrası üç hafta içinde asimetri doktorunuz tarafından düzeltilebilir. Daha uzun vadede oluşabilecek asimetriler için ek iplikler gerekebilir. Uygulama bölgesinde deride büzülme çok nadir olabilir ancak birkaç hafta içinde düzelir.

  Bu uygulamanın özellikleri yüz germe ameliyatı ile karşılaştırılacak olursa:

  Ameliyatsız yüzgerme işleminde:
  anestezi: lokal
  ameliyat izi: yok
  işlem süresi: 30-45 dak.
  komplikasyon: çok nadir
  maliyet: daha az
  hastanede yatış: gerekmez

  Ameliyatlı yüzgerme işleminde:
  anestezi: genel
  ameliyat izi: var
  işlem süresi: 90-120 dak.
  komplikasyon: nadir
  maliyet: daha çok
  hastanede yatış: gerekir

  Kaynak: Estetik Plastik Cerrahi Prof. Dr. Kutlu Sevin