izmir'in işgali nedenleri sebepleri

'Ders notları' forumunda Dark tarafından 26 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. izmir'in işgali nedenleri sebepleri kısaca

  İzmir İşgalin Nedenleri:

  Batı Anadolu eskiden Yunanlılarındı(Tarihi iddia)
  Batı Anadolu’da Rum nüfusu Türk nüfusundan fazladır- Avrupa ve ABD kamuoyu aldatılmak istenmekte ve görünüşte Wilson İlkelerine dayanılmaktadır

  Batı Anadolu’da Türkler Rumları katletmekte ve baskı uygulamaktadır.- Mondrosun 7. maddesine dayanılarak işgal haklı gösterilmek istenmektedir.


  İşgal 15 Mayıs 1919’da başladı ,Osmanlı Hükümeti ve İzmir Valisi işgale gereken tepkiyi gösteremedi.


  İZMİR İŞGALİN SONUÇLARI
  - İşgalin haber alınması üzerine 14 Mayıs gecesi İzmir halkı Bahri Baba Parkı’nda toplanarak büyük bir protesto mitingi düzenledi.
  - Reddi İlhak ve Kuvayı Milliye teşkilatı kuruldu
  - Türk milleti,İtilaf Devletlerinin gerçek niyetini anladı
  - Kurtuluş Savaşının başlaması için bir kıvılcım oldu
  - Milli bilincin uyanmasında büyük bir etken oldu
  - Gazeteci Hasan Tahsin’in Yunan işgal birliğine ateş açması ,İzmir’de Türk direnişini başlattı.
  - Yunanlılar,yerli Rumların da desteğiyle Türk halkını katliama giriştiler.Bu katliamı İzmir Metropolitanının da teşvik etmesi ibret vericidir.
  - Amiral Bristol Raporu hazırlandı.  İzmir’in işgalinden sonra ortaya çıkan tepkiler sonunda ,bölgeye ABD Amirali Bristol Başkanlığında bir teftiş heyeti gönderildi.(11 Erkim 1919). Bölgede incelemelerde bulunan Bristol,Paris Barış Konferansına sunduğu raporda;

  “İddia edildiği gibi İzmir dahil Batı Anadolu’da Rumların çoğunlukta olmadığı aksine Türklerin ezici bir çoğunluğa sahip olduğu,karışıklıkların ve katliamların sorumlusunun Haçlı ruhu ve din düşmanlığı ile hareket eden Yunanlılar ve Rumlar olduğu ,bölgede sükunetin sağlanması için Yunan birliklerinin çekilip yerine İtilaf kuvvetlerinin gönderilmesi “

  gerektiğini belirtti.Milli Mücadelenin haklılığını dile getiren ilk belge niteliğini taşıyan bu belge ,İtilaf Devletleri tarafından dikkate alınmadı.
    2. İşgalin en büyük nedeni hazırlanan sahte raporlarla bölgedeki Rum sayısının Türk sayısından fazla olduğudur ve bu bölgenin Yunanlara verilmesinin kararlaştırılmasıdır. ABD başkanı Wilson buna önce karşı çıksada sonradan daha yumuşak bir tavır göstermiştir.