İzmire Yakın Gezilecek Yerler

'Türkiyem' forumunda EyLüL tarafından 24 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. İzmir Gezilecek Yerler
  İzmire Yakın Gezilecek Görülücek Yerler

  Priene Antik Kenti
  Tarihe meraklı olanlar, antik şehirlerin gizemini yerinde görmek isteyenler için tavsiye edebileceğim bir yer var. Orası da Priene Antik Kentidir.
  Kelime anlamı Hisar Yurdu olan Priene, milattan önce 350 yıllarında bugünkü yerinde kurulmuştur. Hellenistik çağın en güzel kentlerinden biri olarak anılan Priene Antik kentinin Miletli mimar Hippodamus tarafından inşaa edildiği söylenmektedir.

  Gümüldür
  Ege Bölgesinin incisi olarak adlandırılan güzel İzmirin mütevazi ve sakin tatil beldesidir Gümüldür. Diğer tatil beldelerine oranla daha durgun bir tatile ev sahipliği yapan Gümüldür, kafasını dinlemek isteyenler için oldukça ideal bir tatil beldesidir.
  Gümüldür tatil beldesinin geçmişi çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır.

  İzmir Yeni Foça
  Güzel İzmirin sevimli tatil beldelerinden biridir Yeni Foça. Tamamı ile bir balıkçı kasabasını andıran Yeni Foçanın nüfusu 3700 civarındadır. Bu anlamda çok kalabalık ve şehir karmaşası olmayan sakin bir beldedir.

  İzmir Teleferik
  Türkiyenin incisi Ege Bölgesi. Ege Bölgesinin incisi de güzel şehir İzmirdir. Bir İzmirli olarak bu benim görüşüm. İzmirliler dışında bir çok kişi de aynı şeyi düşünüyordur mutlaka. İzmir denince akla gelen mekanlardan biri de Teleferik olarak adlandırılan tesistir.

  Meryem Ana Evi (Kilisesi)
  En değerli tarihi eserlerden biri olarak kabul edilen Meryem Ana Evi, bir diğer adı ile Meryem Ana Kilisesi Hristiyanlar için kutsal mekânlardan biridir. Burayı ziyaret eden Hristiyanlar, ziyaretleri sonrasında hacı olmaktadırlar.

  Egenin Doğa Harikası ŞİRİNCE
  Günümüze kadar tarihine ihanet etmeyerek geçmişin izlerini olduğu gibi üzerinde taşıyan, yeşilin tam ortasında kalan Egenin göz bebeği denilecek kadar tarih kokan bir yerdir Şirince. Milattan önce 500. yıllarda denizden yaklaşık 350 metre yükseklikte dağların eteklerine kurulmuş olan şirince köyü eşsiz doğa manzarası ve havadar kimliği ile herkesin görmesi ve ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

  ALAÇATI 70 km
  Alaçatı bildiğiniz üzere sörfün merkezi. Son derece rüzgarlı olan Alaçatı civarında öçeşitli plajlar mevcut ve doğası harika.

  ILICA 73 km
  Yılın çok az bir zamanında rüzgarsız bulabileceğiniz Ilıca , Ilıca plajıyla ün salmış. Ilıca Plajı mavi bayraklı olması, son derece ince ve beyaz kumu, uzun sahil şeritiyle sizleri mest edecek.


  AYVALIK 145 km
  Harika havası ve deniziyle tatilcilerin çok tercih ettiği bir sahil kasabası.

  CUNDA 158 km.
  Ünlülerin, tatilcilerin ve turistlerin çok tercih ettiği Cunda, tarihi dokusu ve nefis balıklarıyla mutlaka görülmesi gereken bir yer.

  ALTINOLUK 220 km
  Akçay ve Altınoluk uzun sahil şeritleriyle tatilcilerin çok tercih ettiği mekanlar.

  BODRUM 230 km
  Tüm sosyetenin, yerli ve yabancı turistin her yaz dolduğu eğlencenin tavan yaptığı bir tatil yerimiz.Kafanız gürültü kaldırmıyorsa bir kere gidip görmeniz kafi .

  ALTINKUM 150 km.
  Bu tatil yerlerini görmedim ancak hepsi de mavi bayraklı plajları , muhteşem doğası ve havası sebebiyle her yaz yerli ve yabancı turist için adeta cennet gibi olan turistik beldelerimiz