İzmir'de Ulaşım Ücreti Önce İndirildi, Ertesi Gün Zamlandı

'Haberler' forumunda ßatista tarafından 28 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


  1. İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşıma 5 kuruş zam yaptı. Mahkeme kararıyla ulaşım ücretlerini bir günlüğüne 1,35 liraya düşüren, hemen ardından 1,55 liraya çıkaran belediyenin izlediği yol, "zam oyunu" olarak yorumlandı.
    Birlikte Başaracağız Platformu, Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım zammına karşı dava açtı. İzmir 2. İdare Mahkemesi, 1 Haziran 2009'dan bu yana uygulanan ulaşım tarifesinin yürütmesini durdurdu. Karara uyan belediye, ilginç bir yola başvurdu. Ulaşım ücretlerini önce 1,35 liraya çekti, bir gün sonra 20 kuruş zam yaparak 1,55 liraya çıkardı. Öğretmen ve öğrencilerin kullandığı indirimli tarife de 90 kuruştan 85 kuruşa indirildi. Ankara ve İstanbul'da toplu ulaşım ücretleri 1,50 lira seviyesindeyken İzmir, son zamla ulaşımda en pahalı şehir haline geldi. Bu arada jetonla vapurlara binişler, 2 liradan 3 liraya yükseldi. İkinci ve üçüncü binişlerde 90 dakika uygulamasında ise değişiklik olmadı .
    Birlikte Başaracağız Platformu adına 27 arkadaşıyla davayı açan Av. Arif Ali Cangı, yapılanın hileden başka bir şey olmadığını söyledi. İzmirlilerle alay edildiğini ifade eden Av. Cangı, "Ne hukuk kuralları ne de İzmirlilerin yararı yerel yönetimin umurundadır. Belediyeye tekrar dava açacağız. Mahkeme kararını bir gün uygulayıp ertesi gün zam yapmak, kararı uygulamak anlamına gelmiyor. Hile yapmaktan başka bir şey değil. Mahkemenin durdurduğu zammın üzerine zam yapmak, hukukun üstünlüğünün yok sayılmasıdır. Mahkeme kararını arkadan dolandılar." dedi.

    Zammı değerlendiren Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir Şube Başkanı Gülçin Tonguç ise vatandaşların zamların altında ezildiğini söyledi. Uygulamanın şekli ne olursa olsun tüketicinin mağdur edildiğini vurgulayan Tonguç, "Biz bütün zamlara hayır diyoruz, zamları reddediyoruz. İzmirli tükeciticiler olarak bu zam, halkın bütçesinde büyük yara açmıştır. Umarım diğer şehirlerde olduğu gibi 1,50 liraya iner. Her şeyin bir maliyeti var ama tüketicinin de bir bütçesi var." şeklinde konuştu.