İzcilik nedir? İzcilik ve Amacı

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 27 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. İzcilik ve İzciliğin Tarihçesi
  [​IMG]

  İzcilik, din, dil, ırk ve benzeri hiçbir ayrım gözetmeksizin yapılan, herkese açık, gönüllü, politik olmayan eğitimsel bir gençlik hareketidir.
  İzcilik, çocuk ve gençleri mevcut özellikleri ile bir bütün olarak ele alan, ruh ve beden sağlıklarını geliştiren, onların boş zamanlarını bir program çerçevesinde değerlendirmesini sağlayan bir eğitim aracıdır. İzcilik topluma yararlı, hizmet eden iyi yurttaşlar ve iyi insanlar yetiştirmeyi amaçlar. İzcilik, çocuk ve gencin grup içinde bizzat tabiatın kucağında eğitilmesiyle karakter, beceri, sağlık, mukavemet, cesaret vb. konularında daha iyi ve daha çabuk eğitilebilecekleri fikrinden doğmuştur.

  Dünyada İzciliğin Tarihçesi

  İzcilik çalışmaları ilk olarak İngiltere’de başlamıştır. İzcilik düşüncesini ortaya atan kişi Gillwell Lord’ u Baden Powell’ dır. Biz izciler onu kısaca BP olarak anarız. 1857 yılında Londra’da doğan BP, küçüklüğünden beri sahillerde ve nehir yataklarında incelemeler yaparak, maceralı bir hayat yaşaması, sahip olduğu şövalye ruhu ve sorumluluk bilinci ile dikkat çekti. Okul çağlarında tabiattaki olayların birbirileriyle olan ilişkilerini anlayabilmek, doğa kanunlarına adapte olarak tabiat içinde yaşamasını öğrenebilmek için kamplar, kır yürüyüşleri yaptı.Liseyi bitirdiğinde Oxford’ ta okuması istense de, BP asker olmak istediğinden, İngiliz ordusuna girdi. Otuz sene boyunca çeşitli kademelerde başarılı hizmetler verdi. Hindistan ve Afrika ormanlarında yaptığı avcılık ve Kanada’ nın orman köylerinde geçirdiği yaşam onun için çok faydalı oldu. Güney Afrika savaşlarında izci gibi yaşama fırsatı buldu. Orduda uyguladığı sistemle dikkat çekti. Ezberci ve katı eğitime hep karşı çıktı. Ormanlarda ve savaşlarda edindiği deneyimleri ülkesindeki gençlere de aktarmak istiyordu. BP tüm bu düşüncelerini kaleme alarak zevkli ve macera dolu bu yaşantıya diğer gençlerin nasıl katılabileceği sistemleştirmeye çalıştı. İlk kamp denemesini 1907 yılında Brownsea Adası’ nda aristokrat ve kenar mahalle çocuklarından oluşturduğu yirmi dört kişiyle gerçekleştirdi. Başarılı olduğunu görünce 1908 yılında “ Erkek Çocukları İçin İzcilik “ kitabını yayımladı. 1910 yılında kız kardeşi ile beraber ilk kız izcilik çalışmalarını başlattı. Aynı sene deniz izcilik teşkilatını kurdu. Sistemin hızla yayılmaya başlaması sonucu küçük çocukların velileri onlar için de izcilik çalışmasının başlatılmasını istediler. Sonucu olarak 1913 sensinde de küçük izcilik çalışması başlamış oldu. 1917’de ergin izcilik çalışması başlatıldı. Tüm dünyada hızla yayılan izciliğin dünya barışına katkısını sağlamak için ilk uluslar arası izci kampı Jamboree 1920 yılında yapıldı. İzcilik artık uluslar arası bir gençlik teşkilatı olmuştu. Arkasından Dünya İzcilik Teşkilatı kuruldu ve başkanı BP oldu. Türkiye’ de izcilik adına ilk çalışmalar, 1912 senesinde, farklı yerlerde olmak üzere Nafi Atıf ( Kansu ), Ethem Nejat Bey ve Robenson kardeşler tarafından başlatıldı. Edirne Öğretmen Okulu ve Galatasaray Lisesi Türkiye’ de izcilik çalışmalarının ilk başlatıldığı birimler olmuştur.1950’ de Türkiye, Dünya İzcilik Teşkilatı’ na üye kabul edilmiştir. 1991 senesinde de Türkiye İzcilik Federasyonu kurulmuştur.
  Kaynak: İzcinin El Kitabı'ndan alıntıdır