İyi bir uyku için öneriler

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 18 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  İyi bir uyku için öneriler

  [​IMG]
  İyi bir uyku için neler yapmamız gerekiyor?Sabahleyin dinlenmiş ve dinç bir şekilde nasıl kalkabiliriz iyi uyuyabilmek için dikkat etmemiz gereken önemli ayrıntılar neler bu sorulaırn yanıtı aşağıdaki kısa yazımzıda.

  Unutmayalım ki, uzun süre devam eden uyku sorununu gidermek için durumlarda ilaç kullanımı gerekli olsa da genel olarak yaşam biçiminde yapılacak küçük değişiklikler uykusuzluğu gidermede çok etkili olackatır.Yatmadan önce ılık ve güzel bir duş almak hem gündüz yaşadığınız stresli anları unutmanızı sağlayacaktır hem de vücudumuzun gevşemesine yardımcı olacaktır.
  Yatmamıza kısa bir süre kala yemek ya da abur cubur yememeye özen göstermeliyiz.Akşam yemeğini ağır ve baharatlı yemek de uykumuzu etkileyecektir bunu unutmamak gerekiyor.Uzmanların konuyla ilgili diğer görüşleri ve önerileri aşağıdaki gibidir;
  Kahve ve çayı gün içinde mümkün olduğunca az tüketin. Alkole de bir sınır getirin. Yatmadan önce enerji içeceği tüketmeyin. Yatakta televizyon seyretmeyin. Hatta yattığınız odada televizyon bulundurmayın. Zira televizyon kapalıyken bile yaydığı sinyaller beyninizin tam olarak dinlenmesini engeller. Kaçta uyursanız uyuyun, kalkma saatiniz her gün aynı olsun. Böylece beyniniz belli bir uyku ritmine alışır. Gündüz uykularına son verin.
  Giydiğiniz kıyafetin yumuşak ve bol, odanızın sessiz ve loş, yastığınızın da rahat olmasına özen gösterin.