İyi Bir Oyuncuda Bulunması Gereken Özellikler

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 10 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. İyi Bir Oyuncuda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir
  İyi Bir Oyuncuda Bulunması Gereken Nitelikler

  Bir oyuncunun bünyesinde barındırması gereken çok iyi dinleyici olması lazım. Çevresine duyarlı olması lazım. Bir yere gittiği zaman muhakkak algılarının açık olması lazım.

  Oyuncu bir sanatçıdır. Onun için de olağan insandan kültürlü ve duyarlıdır; yaratısını ancak kültürü ve duyarlılığı ile geliştirir.Oyuncu standardize edilemez çünkü her insan bir birey olduğuna göre, oyuncunun da kendine özgü nitelikleri ve özellikleri vardır.

  Oyuncunun niteliği onun iyi ya da iyinin üstünde olduğu yalnızca yeteneği ile değil, entellektüel ve fiziksel çabası, çalışması ile ortaya çıkar.Oyuncunun sürekli başarılı olabilmesi için, bir müzik virtüözünün, sürekli ve uzun hazırlık çalışmalarında olduğu gibi kesintisiz temrin ve alıştırma yapması gereklidir.

  Eğitim görmüş bir profesyonel oyuncu da sanatını ancak teknik-estetik ve entellektüel birikimle devam ettirebilir.Bunun için de, bir öğrenci gibi, her gün temrin yapmak zorundadır.Oyuncu, yönetmenin kuklası değildir; yönetmenin belli bir estetik ve yorum bütünlüğü içinde yol göstereceği bir yaratıcıdır.Oyuncunun sahne üzerindeki yaratısı engellenmemelidir.Oyuncunun yaratıcı olabilmesi için, mesleğini sevmesi, bu mesleği geliştirmek için kendini yenilemek konusunda antenlerinin açık ve duyarlı olması, her rolü en iyi şekilde oynamak için istekli olması gerekir.

  Oyuncu, mesleki disiplinini ve sahne ahlakını, kafaca belli bir aşamaya eriştiği anda kavrar;aksi takdirde, farkında olmadan tiyatroya zarar verecek bilinçsizliğe ve vurdumduymazlığa yuvarlanır.

  Gerçek oyuncu, rolü üzerinde araştırma yapabilen, onu yorumlayıp sahne üzerinde gerçekleştirebilecek estetik-teknik nitelikleri yapısında özümlemiş insandır.