İvriz Kaya Anıtı

'Türkiyem' forumunda Wish tarafından 31 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. İvriz Kaya kabartması
  Ereğli İvriz Anıtı hakkında Bilgi
  İvriz kabartması nerede

  [​IMG]

  İvriz Kabartması yada İvriz Kaya Kabartması, Konya'nın Ereğli ilçesine 12 km. uzaklıkta, İvriz Suyu'nun kaynak başındadır. Geç Hitit dönemi eseridir. M.Ö. VIII. yüzyıla tarihlenmektedir. 6.08 m. yüksekliğindeki kabartmada, Warpalavas'ın bereket tanrısı Santaj'a şükranı anlatılmaktadır.

  Dünyadaki ilk yazılı tarım anıtı ve dünya tarihindeki ilk yazılı kabartma kaya anıtı olma özellikleri var.

  Anıtta; bölgenin kralı Varpalavas ile, Fırtına Tanrısı Tarhundas tasvir edilmiş. Tarhundas; krala göre daha büyük ölçüde, ellerinde üzüm salkımı ve buğday başaklarını tutuyor. Böylece, Tarhundas, aynı zamanda bolluk ve bereket tanrısı olarak da değerlendiriliyor. Tanrının karşısındaki kral ise, daha küçük ve dua eder durumda tasvir edilmiş. Tasvirdeki objelerin giysileri; geç hitit sanatının özelliklerini yansıtmakta. Özellikle: tanrı figürü; kuvvetli bir insan görünümünde. Kol ve bacak adaleleri dikkat çekici. Üzerinde: dizlerini açıkta bırakan, kısa kollu, vicuduna yapışık giysi var. Dönemin karakteristik özellikleri; madeni kemeri, uçları sivri ayakkabıları, üç sıra boynuzla bezeli başlığı, saç ve sakallar. Kral Varsapalas ise; geometrik motifli ve püsküllü eteği olan uzun bir giysi ile, ucu saçaklı manto giymiş. Başlığı: boncuk dizileri ile süslenmiş. Kralın, iri boncuklu kolyesi, küpesi, bilezikleri de, arami takılarına benzemekte.

  Her iki figürün arasında bulunan, hiyeroglif yazıda: Ben hakim ve kahraman Tuvana Kralı Varpalavas; sarayda bir prens iken, bu asmaları diktim, Tarhundas onlara bereket ve bolluk versin yazılı.
   


Similar Threads: İvriz Kaya
Forum Başlık Tarih
Türkiyem Sarıkaya Haritası 7 Ekim 2012
Türkiyem Sarıcakaya Haritası 28 Mart 2012
Türkiyem Şenkaya Haritası 23 Mart 2012
Türkiyem Alacakaya Haritası 13 Mart 2012
Türkiyem Kayapınar Haritası 6 Mart 2012