İtalya'nın başkenti neresidir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Merve tarafından 14 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. İtalya'nın başkenti ROMA dır.
  ROMA, İtalya'nın başkenti, en kalabalık şehri olup 2.823.927 (1986) kişiyi barındırır. Dünyanın 2.000 yıldan fazla bir zamandan beri önemini kaybetmeyen sayılı şehirlerinden biri Roma'dır. Avrupa'da, Atina'dan sonra en eski ikinci büyük şehir olan Roma'da tarihin ilk büyük güçlü imparatorluklarından biri kurulup gelişmiştir. Roma, aynı zamanda, modern devlet anlayışının, hukuk ilkelerinin doğduğu yerdir. Hıristiyanlığı bütün Batı dünyasına yayan merkez de bu şehir olmuştur. 2.823.927 (1986)
  Roma şehri, İtalya yarımadasının ortasında, Tiber (Tevere) ırmağının iki yakasında ve yedi tepe üzerinde kurulmuştur. Tarih boyunca önemi olan bu tepeler şu adları taşır: Capitoliro'tCompidoglio), Palatino, Aven- tino, Celio, Esquilino, Viminale, Quirinale. Ayrıca, alçak üç tepe daha vardır: Gıanicolo, Vaticano, Pincio. Şehir, kuzeydoğudan Sabine, güneyden de Alban dağlarıyla çevrilidir, denizden 25 km. kadar içeridedir. Tiren Denizi'ne dökülen Tiber nehrinin kıyısındaki Lido di Ostia, Roma'nm hem plajı, hem de iskelesidir.
  Roma, dolaylarıyla birlikte 2.000 km2 kadar bir yer kaplar. İmparator Aurelius'un yaptırdığı duvarlar eski Roma şehrini çepeçevre kuşatır. Bugünkü Roma, duvarları aşarak, genişlemiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Tem 2014
 2. Roma
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Tem 2014
 3. tabiisi RoMa
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Tem 2014