İsviçre Tarihi

'Ülkeler' forumunda Sitem tarafından 2 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. İsviçre Tarihi kısaca
  İsviçre Tarihi hakkında bilgi


  1291 yılında Uri, Schwyz ve Unterwalden kantonlarının oluşturduğu üç orman kantonu temsilcileri bir Federal Beyanname altına imza attı. Beyanname'ye imza atan taraflar, o zamanlar Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunda Avusturya Düklüğünü elinde tutan Habsburg hanedanının hükmüne karşı çıkabilmek için birleşmeyi taahhüt ediyorlardı. 15 Kasım 1315 günü Morgarten Çarpışmasında Habsburg ordusunu yenen İsviçreliler, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu içinde İsviçre Konfederasyonunun varlığını güven altına almıştır.

  1353 yılına gelindiğinde ilk birleşen üç kantona ek olarak Glarus ve Zug kantonlarıyla Lüzern, Zürih ve Bern şehir devletleri de birliğe katılarak 15. yüzyıla kadar varlığını sürdüren (Zürih bir toprak anlaşmazlığı nedeniyle 1440 yılında konfederasyondan atılmıştır) ve sekiz eyaletten oluşan "Eski Federasyonu" kurdular. 1470lerde Bourgogne dükü I. Charlesa karşı kazandıkları zaferler ve İsviçre paralı askerlerinin başarılarıyla federasyonun hem gücü hem de zenginliği arttı. İsviçre kantonları sıralaması yapılırken geleneksel olarak, şehir devletlerini takiben kurucu kantonlar ilk sekiz "Eski Kanton" olarak önde anılır, 1481 yılından sonra federasyona katılan diğer kantonlar tarih sırasına göre dizilir. Kutsal Roma Cermen İmparatoru I. Maximiliana karşı İsviçrelilerin 1499 yılında kazandığı zafer sonucunda, İsviçre, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğundan ayrılıp de facto bağımsızlığını kazanmıştır.

  1506 yılında II. Julius, günümüzde hâlâ Vatikanı koruyan İsviçreli Muhafızları işe aldı. Federasyonun genişlemesi ve ilk savaşlarda elde edilen yenilmezlik ünü 1515 yılında Marignano Çarpışmasındaki İsviçre yenilgisi ile ilk kez durakladı. Bazı kantonlarda Huldrych Zwinglinin Reformunun başarılı olması 1529 ve 1531 yıllarında kantonlararası savaşların (Kappeler Kriege) çıkmasına neden oldu. Katolik ve Protestan kantonlar arasında anlaşmazlığın devam etmesi üzerine 1656 ve 1712 yıllarında Villmergen Çarpışmaları ile karşılıklı şiddet devam etmiştir. 1648 yılında Westfalya Barış Antlaşması ile Avrupalı ülkeler İsviçrenin Kutsal Roma Cermen İmparatorluğundan ayrılmasını ve tarafsızlığını tanıdı.


  [​IMG]
   


Similar Threads: İsviçre Tarihi
Forum Başlık Tarih
Ülkeler İsviçre Ülke Bayrağı 2 Eylül 2012
Ülkeler İsviçre Nüfusu 2013 28 Temmuz 2012
Ülkeler İsviçre Başkenti Neresi 7 Nisan 2012
Ülkeler İsviçre’nin Para Birimi Nedir 27 Mart 2012
Ülkeler İsviçre Vizesi Gerekli Evraklar 21 Mart 2012