İstimlak nedir?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda MeriH tarafından 24 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. istimlak nedir
  istimlak nasıl yapılır


  İstimlak nedir?

  Özel mülkiyete ait bir gayr-i menkulü (bina, arsa, akar) Devlet/Kamu mülkiyeti haline getirmek anlamına gelen hukukî bir terimdir. Kısacası kamulaştırmak demektir.
    2. İstimlak Nasıl Yapılır?
  Söz konusu istimlak işlemi, gecekondu, bahçe ya da kömürlük gibi yıkılması gerekmekte olan yerler ile ilgili olarak ilk adımda tespit işlemi yapılmaktadır. Bu tespit işlemi yapının ne kadarlık bir kısmının yıkılması gerektiği, ağaç sayısı, yapının yapılış yani imar şekli ( yani betonarme mi taş duvar şeklinde mi) gibi bir kısım özellikler tespit ediliyor. İlgili kişiye yani vatandaşa idari tebligat gönderilerek uzlaşma komisyonu tarafına davet edilmektedir.

  Daha önce yapılmış olan tespitlere göre veriler bilgisayar ortamında girilerek Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafınca belirlenmiş olan değerler üzerinden kişiye verilmesi kararlaştırılacak olan ücreti belirliyor. Söz konusu vatandaş gerekli ücret konusunda uzlaşma tutanağına imza atarak elektrik ve su kesintisi gibi makbuzlar isteniyor. Bu söz konusu durum konu ile ilişkin yapının tamamının yıkılması gibi bir durum söz konusu olduğu takdirde istenmektedir.

  Bütün gerekli işlemler ve tespitler yapıldıktan sonra yıkım işlemi gerçekleştikten sonra vatandaşa gerekli ödeme işlemi yapılıyor. Mali Hizmetler Birim Müdürlüğü tarafından herhangi bir vergi borcu olmadığına dair belge alındıktan sonra, tekrardan Mali Hizmetler Birim Müdürlüğü tarafına üst yazı yazıldıktan sonra uzlaşma sağlanan ücret ödeniyor.
  kaynak istimlak nasıl yapılır