İstiklal Marşının Kabulünün Anlam Ve Önemi

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 6 Mart 2013 tarihinde açılan konu


  1. İstiklal Marşının Kabulünün Anlam Ve Önemi Hakkında Bilgi


    İstiklal Marşımız parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin, yeniden doğuşunun, şahlanışının destanıdır.İstiklal Marşı, Mustafa Kemalin önderliğinde Türk milletinin verdiği ölüm kalım mücadelesini, Türk milletinin bağımsızlığa olan düşkünlüğünü, bayrak sevgisini, vatanımızın güzelliğini dile getiren bir şiirdir.

    Ayrıca Milletimizin gönlünde İstiklal Marşımızın ayrı bir yeri vardır.Şairleri sıradan insanlardan ayıran en belirgin özellik, onların daha duyarlı olmalarıdır. Hissettiklerini çekici bir üslupla anlatabilmeleridir. Şairlerin elinde dil daha bir güzelleşir. Bir anlamda insanların iç dünyalarına tercüman olurlar.

    Milletimizin çektiği sıkıntı ve acıları bizzat kendisi de yaşayan Akif, milletimizin kalbinden geçenleri, bir sanatçı duyarlılığıyla sezinlemiş, vatan aşkıyla yanıp tutuşan gönüllere tercüman olmuştur.Mehmet Akif, Millî Mücadele yıllarında Burdur, Eskişehir, Afyon, Konya, Kastamonu gibi Anadolunun pek çok il ve ilçelerini dolaşmış, yaptığı coşku ve heyecan dolu konuşmalarla, halkımızı yüreklendirmiştir.

    Mehmet Akif, Çanakkale Şehitlerine adlı şiiriyle milletimizin gönlünde yer etmiş bir şairdir. Bu nedenle Türk milletinin istiklal marşını da Akifin yazabileceğine inanılır.Mehmet Akif Ersoy'un sırf ödül yüzünden bu yarışmaya katılmadığını öğrenen Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey, konuyla yakından ilgilenir, Akifle bizzat görüşür.Mehmet Akif, şiirini Tacettin Dergâhının soğuk duvarları arasında ve TBMMnin sıralarında kısa bir sürede tamamlar. Akifin şiiri, yarışmadaki 725. şiirdir.12 Mart 1921de istiklal marşını seçmek için TBMMde oylama yapılır. Mehmet Akif Ersoy'un şiiri, alkışlar eşliğinde ve dört defa ayakta dinlenir ve böylece kabul edilir.