İstiklal Marşının Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy Hakkında Bilgi

'Tarih Bölümü' forumunda Ceylan tarafından 6 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. İstiklal Marşının Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy İle iLgili Bilgi


  İstiklal marşının kabulü(12 mart 1921)

  Milli mücadele döneminde milleti vatan sevgisi ile birleştirmek,vatana inanç ve sevgiyi pekiştirmek için milli bir marş hazırlanması düşüncesi ortaya çıkmıştır.Dönemin Milli Eğitim Bakanlığı da bu fikri benimseyerek para ödüllü bir yarışma düzenlemiş bir çok yazar ve şair bu yarışmaya katılmıştır.Ancak bazı şiirler ayrılsa bile istenilen duygunun olmadığı gerekçesi ile kabul edilmemiş beğenilmemiştir.Bunun üzerine Mehmet Akif e bir teklif gönderilmiş , fakat millet için yapılan işten para almam diyerek bu teklifi reddetmiştir.Ardından anlaşılarak yarışma kaldırılmış ve Mehmet Akif marşı yazmaya ikna olmuştur.

  48 saatte yazılan şiir yetkili makamlara sunuldu.Önce Mİlli Eğitim Bakanlığı,Ordu Komutanlığının onayından gecen şiir T.B.M.M ye sunuldu ve oylama sonucunda Mehmet Akif Ersoy un kahraman ordumuza itaf ettiği şiir kabul edildi.(12 Mart 1921).Ve cumhuriyet döneminde Zeki Öngör tarafından bestelenmiştir.

  Mehmet Akif Ersoy Hakkında Bilgi

  Asıl adı Mehmet Ragif olan istiklal marşı şairi Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul da doğdu.Babası Tahir efendi Annesi Emine Şerife Hanımdır.Tahsil hayatı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duymuş Fransızca farsça ve arapça öğrenmiştir.

  Ortaöğrenimini bitirdiği yıl yeni açılan Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebi'ne girdi. dört yıl süren öğrenimi sonunda baytarlık bölümünü birincilikle bitirerek Ziraat Bakanlığında Memur olarak çalışmaya başladı.1893 senesinde Tophâne-i Âmire veznedârı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlendi.

  Memuriyetinin yanında Ziraat Mektebinde ve Dârulfünûn’da edebiyat dersleri vermiştir. Fakat onun edebiyat âlemine girişi daha fazla 1908′de İkinci Meşrutiyetin îlânıyla başlar. Bu târihten itibaren şiirlerini Sırât-ı Müstakîm’de yayınlanır.1920 târihinde Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklâl Marşı’nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti.

  Derslerden döndükce Kur’ân-ı kerîm tercümesiyle de meşgul oluyordu, fakat bu sırada siroza tutuldu.Önceleri hastalığı önemsemedi. İstanbul’a geldi. Hastanede yattı, tedâvi gördü. Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 târihinde vefat etti. Kabri Edirnekapı Mezarlığındadır.