İstiklal Marşının Kabul Edilmesi

'Tarih Bölümü' forumunda Ceylan tarafından 9 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. İstiklal Marşı Nasıl Kabul Edilmiştir?


  Millî marşlar, milletlerin kahramanlık destanlarıdır. Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedîleştiren İstiklal Marşımız; milletimizin ruhunu, tarihini, ideallerini aksettiren ölmez değerlerdendir.

  Ülkenin bağımsızlığı için savaşan ve direnen ve Atatürk önderliğinde mücadele veren TBMM hükümeti yeni bir ordu hazırlıklarında iken ona moral ve güç verecek onu manevi olarak ayakta tutabilecek vatan ve birliğin önemini pekişterebilecek bir milli marşa ihtiyaç duymuş bunun için de para ödüllü bir yarışma düzenlemiştir.

  Yarışmaya çok sayıda şiir katılmış hepsi değerlendirilmiş fakat istenilen duygu ve hissiyatta bir şiir bulunamamıştır.Daha sonra Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi TANRIÖVER yarışmada para ödülü olduğu için katılmayan Mehmet Akif i mükafak verilmeyeceğine ikna ederek şiiri yazması için teklif göndermiş ve Akif bu koşul ile şiirini yazmaya karar vererek teklifi kabul etmiştir.

  Mehmet Akif Çalışmalarına başlamış ve 48 saat içinde şiirini bitirerek sunmuştur .Mehmet Akifin şiiri gerekli yerlerin onayını almış ve bu günde hala coşku ve vatan sevgisi ile söylenen milli marşımız kabul edilmiştir.(12 Mart 1921 )

  Mehmet Akif, İstiklal Marşı'nı kitabı Safahat'a niçin koydurmadığı sorulduğunda "O benim değil, milletimindir." cevabını vermiştir.
   
Yükleniyor...