İstiklal Marşının Düz Yazıya Çevrilmiş Hali

'Ders notları' forumunda zamaneanne tarafından 30 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. İstiklal Marşının Düz Yazı Hali


  İstiklal Marşının Düz Yazı Şekli


  Korkma! Bu şafaklarda yüzen al sancak, yurdumun üstünde tüten en son ocak sönmeden sönmez. O, benim milletimin parlayacak yıldızıdır. O, benimdir; o, ancak benim milletimindir.

  Ey nazlı hilâl! Kurban olayım çehreni çatma. Kahraman ırkıma bir kez olsun gül; bu öfke ve kızgınlık nedendir? Eğer gülemezsen, sana dökülen kanlarımız helâl olmaz. Özgürlük, Hakka tapan milletimin hakkıdır.

  Ben, ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım. Dağları yırtarım, enginlere sığmam, taşarım.

  Garbın âfâkını çelik zırhlı duvar sarmışsa, benim de îman dolu göğsüm gibi serhaddim var. Ulusun, korkma! Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar böyle bir îmanı nasıl boğar!

  Arkadaş! Sakın yurduma uğratma. Gövdeni siper et, bu hayasızca akın dursun. Hakkın sana vadettiği günler belki yarın, belki yarından da yakın yakın bir zamanda doğacaktır.

  Bastığın yerleri “toprak diyerek geçme, tanı. Altındaki binlerce kefensiz yatanı düşün. Sen şehit oğlusun, atanı incitme, yazıktır. Dünyaları alsan da bu cennet vatanı verme.

  Bu cennet vatanın uğruna kim feda olmaz ki? Şu toprağı sıksan şuheda fışkıracak, şuheda. Hüda canımı, cananımı, bütün varımı alsın da beni vatanımdan cüda etmesin.

  İlâhi, ruhumun senden emeli ancak şudur: Mabedimin göğsüne namahrem eli değmesin. Bu ezanlar – ki dinin temeli şahadetleri – benim yurdumun üstünde ebedi inlemeli.

  Taşım varsa taşım, o zaman vecd ile bin secde eder. İlahi, her cerihamdan kanlı yaşım boşanır. Naaşım yerden ruh-i mücerred gibi fışkırır. Başım o zaman belki yükselerek Arşa değer.

  Ey şanlı hilal, sen de şafaklar gibi dalgalan. Dökülen kanlarımız artık helal olsun. Ebediyen sana ve milletime izmihlal yok. Hürriyet, hür yaşamış bayrağımın hakkıdır. Bağımsızlık, Hakka tapan milletimin hakkıdır.