İstiklal Marşının Cümle Tahlili

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 25 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. İstiklal Marşının Tahlili
  İstiklal Marşının Cümle Tahlili

  İstiklâl Marşı, Cumhuriyet'in ilânından önce 1921 yılında yazılmış olmakla beraber, Cumhuriyet'i müjdeler ve millî marş olarak kabul edildikten sonra, hemen her gün tekrarlandığı için, Atatürk ile beraber Cumhuriyet devrinin sembolü olur.

  İstiklâl Marşı'nı değerlendirirken, yazıldığı devri göz önünde bulundurmak lâzımdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 yılında dört defa ayakta dinleyerek İstiklâl Marşı olarak kabul ettiği bu şiir, o yılların kutsal ve heyecanlı havası ile doludur. Onu o devir Türk Edebiyatının en büyük şairlerinden biri olan Mehmet Akif yazmıştır. Mehmet Akif, bugün, şiirlerinde sosyal duyguları anlatan, söylediklerini gerçekten duyan bir şairdir.

  Dokuzuncu ve onuncu kıt'alar birbirine bağlıdır. Burada "din" bahis konusudur. Akif'in bir Müslüman olarak Tanrıdan istediği en büyük şey mabedine yabancıların el dokundurmaması ve dinin temeli olan kıymetlere şehadet eden ezanların yurdun üzerinde ebedî olarak işlemesidir.

  Şu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli

  mısraında "şehadet" kelimesi şahitlik manasına geldiği gibi ezanda geçen

  Eşhedü en la ilahe illallah Eşhedü enne Muhammeden resulullah

  Cümlelerine de tekabül eder. Bunlardan birincisi "Şüphesiz bilirim, bildiririm, Allah'tan başka tapacak yoktur", ikincisi "Şüphesiz bilirim, bildiririm, Muhammed Allah'ın elçisidir" manalarına gelir. Bir kimsenin Müslüman olabilmesi için "kelime-i şehadet" denilen bu cümleleri tekrarlaması ve onlara inanması lâzımdır. Müslüman ülkelerde günde beş vakit okunan ezan ile İslâmiyetin temelini teşkil eden bu cümleler tekrarlanır.

  Onuncu ve sonuncu parça, şiirde ortaya konulan fikir ve inançların bir nevi özetidir. Burada da milletin ölmeyeceği, ebedi olarak yaşayacağı inancı vardır.

  İstiklâl Marşı'nda bazı duyguları kuvvetli olarak belirtmek maksadıyla kullanılan benzetmeler, halkın zevkine uygundur ve bizde süslü, yapmacık tesiri uyandırmazlar. Şiir dil ve üslûp; bakımından umumiyetle sadedir. Aruz veznine kuvvetle hakim olan Akif, mısralarına bir konuşma ve hitabet edası vermiştir.
   


Similar Threads: İstiklal Marşının
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz İstiklal marşının kabul sürecinde neler yaşandı kısaca 3 Ekim 2015
Bunları biliyormusunuz istiklal marşının yazılış ve besteleniş öyküsü 7 Aralık 2014
Bunları biliyormusunuz Bu Yıl İstiklal Marşının Kabulünün Kaçıncı Yılı 2013 11 Mart 2013
Bunları biliyormusunuz İstiklal Marşının Kabulü Ne Zaman Olmuştur 3 Mart 2013
Bunları biliyormusunuz İstiklal Marşının Bestecisi Kimdir Kaç Yılında Bestelenmiştir? 27 Şubat 2013