İstiklal Marşı İle İlgili Önemli Bilgiler

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 1 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. İstiklal Marşı İle İlgili Önemli Kısa Bilgiler
  İstiklal Marşımız, birçok besteci tarafından bestelenmişse de Zeki Üngörün bestesi benimsenmiştir.İstiklâl Marşı bayrak törenlerinde ve gereken yerlerde söylenir.İstiklâl Marşı, genel anlamda bir milletin varlığını ve bağımsızlığını gösteren millî sembollerinden biridir.

  İstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî marşına verilen isimdir. Marşın sözleriniMehmet Akif Ersoy yazmış, bestesini Zeki Üngör yapmıştır.

  İstiklal Marşımız, birçok besteci tarafından bestelenmişse de Zeki Üngörün bestesi benimsenmiştir.İstiklal Marşının Kurtuluş Savaşı, en kanlı ve en heyecanlı biçimde devam ediyordu. Yurdun dört bucağında halkımız, işgalcilere, sömürgenlere karşı olanca gücümüzle karşı koyuyordu. Düzenli ordumuz Yunan ordusuna ilk tokadını indirmişti İnönünde..

  İstiklâl Marşı, bağımsız bir devlet olmanın da gereğiydi. Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa (İnönü), milli marş yazılması için hükümete öneride bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı öneriyi uygun buldu. Bunun üzerine İstiklâl Marşı Yazma Yarışması düzenlendi ve 500 lira ödül kondu.Yarışmaya katılan 724 adet şiirden hiçbirisi İstiklal Marşı olmaya uygun görülmedi.

  Mehmet Akif Ersoyun Kahraman Ordumuza adlı şiiri ise büyük beğeni topladı. 12 Mart 1921 tarihli toplantıda İstiklal Marşımız böylelikle seçilmiş oldu.