İstiklal Marşı İle İlgili Herşey

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 2 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. İstiklal Marşı İle İlgili Herşey
  İstiklal Marşımız Ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî marşı. İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır.İstiklâl Marşı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü anlatır. Cumhuriyetimizin milli marşıdır.

  İstiklal Marşı 12 Mart 1921'de Birinci TBMM tarafından kabul edilmiştir.Mehmet Akif Ersoy İstiklâl Marşı'nı, şiirlerini topladığı Safahat'ına dahil etmemiş ve İstiklâl Marşı'nın Türk Milleti'nin eseri olduğunu beyan etmiştir.

  Kurtuluş Savaşı, en kanlı ve en heyecanlı biçimde devam ediyordu. Yurdun dört bucağında halkımız, işgalcilere, sömürgenlere karşı olanca gücümüzle karşı koyuyordu. Düzenli ordumuz Yunan ordusuna ilk tokadını indirmişti İnönü’nde …

  Toplumda milli bilinci güçlendirmek, bağımsızlık coşkusunu artırmak için bir marşa gerek duyuldu. İstiklâl Marşı, bağımsız bir devlet olmanın da gereğiydi.

  1924 yılında Ankara'da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini kabul etmiştir.Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930'da değiştirilerek, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör'ün 1922'de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuş, toplamda dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır.