İşte yabancılar için en pahalı şehirleri

'Haberler' forumunda yesimcik tarafından 30 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. İşte yabancılar için en pahalı şehirleri


  Uluslararası yönetim danışmanlığı firması Mercer, 2010 Yaşam Maliyet Araştırması kapsamında yabancılar için en pahalı kentleri sıraladı.

  Angola'nın başkenti Luanda'nın birinci sıraya yerleştiği listede İstanbul 44. oldu. En ucuz yer ise Pakistan'ın Karaçi şehri olarak belirlendi.

  Endekste ikinci sırayı alan Tokyo'yu (Japonya), Camina (Çad), Moskova (Rusya), Cenevre (İsviçre), Osaka (Japonya), Librevil (Gabon), Zürih (İsviçre), Hong Kong ve Kopenhag (Danimarka) takip etti. Bölgesel bazda Amerika'nın en pahalı şehirleri San Paolo (21), New York (27), Rio de Janeiro (29), Havana (45) ve Los Angeles (55) oldu.

  Mercer yetkilileri, birçok insanın gelişen ülkelerde yaşamın çok ucuz olduğunu sandığını, fakat tam aksine özellikle bazı Afrika ülkelerinde yabancı çalışanlar için iyi ve güvenli bir ev tutmanın çok pahalıya malolabileceğini ifade etti

  Nüfusun büyük kısmını, diğer ülkelerden çalışmaya gelen yabancı işçilerin oluşturduğu Körfez ülkelerinde de bu yıl değişiklikler yaşandı. Düşen ev fiyatları ve kiraları neticesinde Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi listede 50., Dubai 55. oldu. Endekste bölgedeki diğer şehirlerden Bahreyn'in başkenti Manama 139, Riyad (Suudi Arabistan) 144, Doha (Katar) 146, Kuveyt Şehri 152, ve Muskat (Umman) 176. oldu.

  Beş kıtada 214 şehirdeki konut, ulaşım, kıyafet, gıda, ev eşyaları ve eğlence gibi 200'ün üzerinde farklı kalemin incelendiği araştırmada New York temel şehir olarak alındı. Araştırmada yabancılar için en büyük masrafı oluşturan ev kira fiyatlarının şehir sıralamasında önemli bir unsur olduğu kaydedildi. Araştırmanın özellikle çok uluslu firmalar ve hükümetlerin yabancı ülkelere gönderdikleri çalışanlarına yapacakları masrafların hesaplanmasında yardımcı olması hedefleniyor.