İşte CHP'nin yeni İl Başkanı

'Haberler' forumunda SümbüL tarafından 14 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hakkı Suha Okay, ''Türk Silahlı Kuvvetledi bu ülkenin kurumudur, mensupları bu ülkenin evlatlarıdır. Türk Silahlı Kuvvetleriyle siyasi partileri bütünleştirmeye kalkmak da yakışıksız bir üsluptur'' dedi.

  CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. Genel Başkan Yardımcısı Okay, MYK toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve sorularını yanıtladı.

  Toplantıda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun hafta sonu Tokat ve Amasya illerine gerçekleştirdiği yurt gezilerinin değerlendirildiğini belirten Okay, gezilerde CHP'nin 1977 yılında yaşadığı ilgi ve sevginin tekrarlandığını gördüklerini anlattı. Yurt gezilerinin Gaziantep ve Adıyaman illeriyle devam edeceğini de bildiren Okay, işsizlik ve bu konuda hükümetin alacağı önlemler ile iç meseleler ve dış politikaların toplantıda ele alındığını söyledi.

  CHP'ye son dönemde gösterilen ilginin sevindirici olduğunu da aktaran Okay, üye kayıt patlaması olduğunu 745 bin üyesi bulunan partiye son bir aylık sürede bu sayının yüzde 10'unun aşan bir oranda yeni üye kayıdı yapıldığını bildirdi.

  Okay, İstanbul İl Başkanlığı için MYK üyesi Berhan Şimşek'in görevlendirilmesine, Şimşek'ten boşalan MYK üyeliği için ise Parti Meclisi (PM) üyesi Gürsel Tekin'in önerilmesine karar verildiğini de açıklayan Okay, bir soru üzerine Şimşek'in il başkanlığına atanması kararının MYK'nin oy birliği ile alındığını söyledi. Tekin'in MYK üyeliğine önerilmesi için de PM'nin en kısa sürede toplanacağını belirten Okay, görevlendirme kararın PM'ye ait olduğunu hatırlattı.

  Yaşanan sürecin kurultayın ardından Tekin'in MYK'de yer almamasıyla başladığı ifade edilerek, ''Bütün bunlar neden yaşandı?'' şeklindeki soru üzerine de Okay, ''Aslında medya bunları yaşamakla ilgilendi. Çünkü medyanın temel işlevi, CHP'nin mitingleri, coşkulu heyecanı değil, nerede parti içi sorun olacak... Kimi zaman bunlar manşete taşınıyor'' dedi.

  CHP'nin parti içi sorunlarının medyanın gündemi haline geldiğini savunan Okay, hiç bir partinin böyle bir yaklaşımla karşı karşıya kalmadığını kaydetti.

  PM'nin Tekin'i MYK üyeliğine atamaması ve yeni bir tartışmanın başlaması ihtimalinin olup olmadığının da sorulduğu Okay, yetkili kurulların Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun çalışmalarında ''elini rahatlatmak'' adına uygun yaklaşımları her zaman sergilediğini ve sergileyeceğini belirterek, böyle bir ihtimal görmediğini söyledi.


  -''Riskli Bir Kulvara Girilmiş''-

  Okay, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını İsrail'in kendi içinden çıkardığı bir komisyonun araştıracağı ifade edilerek, değerlendirmesinin sorulması üzerine, ''Yeni bir gelişme var, İran'ın Gazze'ye iki gemi göndermesi söz konusu. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti bu konuda peşin olarak angaje oldu ve bunu çok doğal ki bağımsız bir komisyon tarafından ele alınması gerekirdi. Bağımsız bir komisyon tarafından ele alınması doğru olanıdır. Ancak anlaşılan o ki bundan sonraki süreçte riskli bir kulvara girilmiş oluyor'' yanıtını verdi.

  Demokrasi ve Özgürlük İçin Yargıçlar ve Savcılar Birliği (Demokrat Yargı) Başkanı Osman Can'ın, Anayasa Mahkemesinin Anayasa değişikliği paketi konusunda alacağı karara ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine Okay, Anayasanın ''hiç bir kişi, kurum ve kuruluş yargı kararlarının uygulanmasını erteleyemez, geciktiremez'' şeklindeki maddesini hatırlattı.

  Okay, ''Bir hukuk devletindeysek herkes hukukun kurum ve kurallarını içine sindirmek zorunda. Sayın Can'ın mantığından hareket edersek, aslında Anayasa Mahkemesinin kararı uygulanmasın değil, daha pratik bir yol var 'Anayasa Mahkemesini lağvedelim' desin. Bunun için yasa çıkartmaya da gerek kalmasın. Böyle bir hukuksuzluğun savunusu olamaz'' diye konuştu.

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin artık CHP'nin arka bahçesi olmadığına'' ilişkin sözleri bulunduğunun anımsatılması üzerine Okay, şöyle devam etti:

  ''Bu Türk Silahlı Kuvvetlerinin çok değerli mensuplarına çok büyük haksızlıktır. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu ülkenin Türkiye Cumhuriyetinin silahlı kuvvetleridir. Hiçbir siyasi parti ile özdeşleştirip Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratmaya hele hele sıfat ve konumu Başbakan Yardımcısı ise ona hiç bir şekilde yakıştıramam. Türk Silahlı Kuvvetleri bu ülkenin kurumudur, mensupları bu ülkenin evlatlarıdır. Türk Silahlı Kuvvetleriyle siyasi partileri bütünleştirmeye kalkmak da yakışıksız bir üsluptur.''

  Okay, bir soru üzerine Rahşan Ecevit'in DSHP'nin kapatılmasına ilişkin açıklamasını da değerlendirdi.

  Bundan sonraki süreçte Türkiye'de büyük bir birliktelik adına, partilerin kapanarak CHP çatısı altında birleşmeleri durumunun yaşanabileceğini belirten Okay, ancak tabanca ve sandıkta birleşmenin önemli olduğunu söyledi.

  Okay, terör örgütü PKK'nın ''Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM) Yapılanması''na yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede eski CHP genel Başkanı Deniz Baykal'ın adının geçmesiyle ilgili soruyu yanıtlarken de ''Önceki Genel Başkanımız sayın Baykal, konuyla ilgili yanıtını verdi. 'Abuk, sabuk işler' dedi. Sayın Baykal'ın düşüncelerini tekrar ediyorum'' dedi.