işte böyle kandırdılar

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 1 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Kendisini Ölü Gösterdi
  İngiltere’de 2002’deki kano kazasında öldüğü sanılan bir kişiyle eşi, sigorta şirketini yaklaşık yarım milyon dolar dolandırdı. John Darwin, içinde bulunduğu borç batağından kurtulmak için kendini kano kazasında ölmüş gibi ilan ettirdi.
  Karısı eşinin hayat sigortası sayesinde borçlarını ödedi. Çiftin foyası, kaybolduğu sanılan John Darwin’in yıllar sonra Londra’daki bir karakola gelerek ‘hafızasını kaybettiğini’söylemesiyle ortaya çıktı.
  [​IMG]

  Tartışılan Periler
  Elsie Wright (16) ve Frances Griffiths (10) tarafından bahçelerinde fotoğrafları çekilen peri. Bu fotoğraf İngiltere'de o kadar çok yankı uyandırmıştı ki Sherlock Holmes'ün yazarı Arthur Conan Doyle'ı bile inandırmıştı.
  [​IMG]

  Peri Mumyası Bulundu
  İngiltere'de 1 Nisan günü parkta bulunan bu yaratık ülkede büyük yankı yarattı. Perilere inananlar bunun bir Peri mumyası olduğunu iddia etti. Ancak gerçek daha sonra ortaya çıktı. Dan Baines isimli İngiliz sadece şaka yapmak istemişti...
  [​IMG]

  Otopsi Edilen Ufo
  İngiliz film yapımcısı Ray Santilli, 1947'deki film gösterimi sırasında UFO çarpışması sırasında parçalanan bir uzaylıyı 'gerçekmiş' gibi sundu. Aslında yönetmenin kendi yarattığı 'Yapay UFO'dan başka bir şey değildi.
  [​IMG]

  Nessie Canavarı
  İskoçya’nın Loch Ness gölünde yaşadığı rivayet edilen ve bölge halkının Nessie adını verdiği canavar, dünyanın en ünlü efsanelerine konu oldu. Bölgeye düzenlenen turların da önemli bir unsuru haline geldi.
  [​IMG]

  Montauk Canavarı
  Montauk kıyılarına vurduğu öne sürülen "canavar"ın burnu koparılmış, çürümek üzere olan bir pitbull olduğuna inanılsa da, uzmanlar "Bu, Atlas Okyanusu’ndaki gizli nükleer denemeler yüzünden mutasyona uğramış bir yaratık" diyorlar.
  [​IMG]

  Koca Ayak Efsanesi
  ABD'de 1958 yılında 48-55 numara büyüklüğünde ayak izleri görmesiyle başlayan, 1967 yılında bu görüntülerle büyüyen tartışma daha sonra bu görüntünün 'koca ayak' filminde kullanılan bir köstüm olduğu iddiasıyla sürüyor...
  [​IMG]

  Koca Ayak Efsanesi
  2008 yılında ise ABD’de iki profesyonel kocaayak avcısı efsanevi yaratığın cesedini bulduklarını açıkladı. Yapılan DNA testlerinde gerçek ortaya çıktı. Kocaayak cesedinin kauçuktan bir kostüm olduğu açıklandı.
  [​IMG]

  Dev İskelet Bulundu
  Bangladeş'teki 'The New Nation' isimli sitede yer alan fotoğraftaki iskeletin Kuranı Kerim'de belirtilen ve irilikleriyle tanımlanan Ad kavminden birine ait olduğu iddia edildi. Oysa dev iskelet photoshopla yapılan bir çalışmaydı.
  [​IMG]

  Uçan Penguenler
  'Evrimin Mucizeleri' isimli yeni doğa tarihi belgeselleri çeken BBC ekibi, Falkland Adaları'nın 1210 kilometre güneyindeki Kral George Adası'nda uçabilen penguenlere rastladı. Gerçekte ise 1 Nisan şakasıydı.
  [​IMG]

  Son Turist
  İddiaya göre bu fotoğrafta yer alan uçak terörist kontrolündeki uçaklardan birinin Dünya Ticaret Merkezi'ne çarpmadan önceki son fotoğrafıydı. Ancak bu fotoğrafın elbette gerçekle bir ilişkisi bulunmuyordu.
  [​IMG]

  Köpekbalığı Dalgıcı Yuttu
  Bu fotoğrafta internet sitelerinde hızla yayılmış, dalgıçın son anları olarak gösterilmişti.
  Ancak iki fotoğraftan oluşturulduğu daha sonra ortaya çıktı.
    2. Cevap: işte böyle kandırdılar

  [​IMG]

  Dev Kedi Snowball
  2000 yılından sonra e-posta'larda dolaşmaya başlayan fotoğrafta Roger Degagne isimli bir vatandaş, bu devasa kedisiyle poz vermiş. E-posta'da yer alan iddiaya göre Snowball'un bu hale gelmesinin nedeni santraldeki zehirli bir sıvı.
  [​IMG]

  Bonsai Kedileri
  Amerika'da bir internet sitesinde yavru kedileri kavanoz içinde yetiştirip kavanozun şeklini alacağını ileri süren "bonsai kedi" üretme teknikleri halkı ayağa kaldırdı.
  [​IMG]

  Bonsai Kedileri
  Oysaki web sitesi ve internette e-posta biçiminde yayılan haberler Amerika'da MIT üniversitesi sosyoloji bölümü öğrencilerinin, halkın tepkisini ölçmek için yaptığı başarılı bir ödev çalışmasından başka bir şey değildi.
  [​IMG]

  'Kandırıldık Özür Dileriz'
  İngiliz askerin Iraklı mahkumlara yaptığı işkencelerin görüntüleri olduğunu öne sürdüğü fotoğrafları yayımlayan Daily Mirror gazetesi, halktan ve silahlı kuvvetlerden özür diledi.
  [​IMG]

  'Kandırıldık Özür Dileriz'
  Aynı şekilde 2005 yılı Şubat ayında çıkan haberlerde, bir ABD askerinin Irak'ta rehin alınan iddia çıktı. Ancak bu fotoğrafta sahte çıktı.
  [​IMG]

  Hitler'in Sahte Günlükleri
  Almanya'da Gerd Heideman çalıştığı Stern dergisine 1983 yılında 6 milyon dolara Adolf Hitler’in sahte günlüğünü satmaya başarıyor. Heidemann bu sahtekârlığı sonucu Alman mahkemeleri tarafından üç yıl hapse mahkum ediliyor.
  [​IMG]

  Tarlalardaki Şekiller
  Doug Bower ve Dave Chorley, 15 yıldır tarlalara şekiller yaptıklarını itiraf ettiklerinde izlerin peşinden koşanlar olanlara inanmak istemedi. Doug Bower ve Dave Chorley, 15 yıldır tarlalara şekiller yaptıklarını itiraf ediyorlardı.
  [​IMG]

  'Özgürlük' Çanını Satın Aldık
  1996’da Amerikan fast food zinciri Taco Bell’in, Amerikan bağımsızlık tarihinin sembolü olan özgürlük çanını satın aldığını ve federal hükümetin çanın adını Taco özgürlük çanı olarak değiştirdiğini açıklaması, halk arasında infial yarattı
  [​IMG]

  Avrupa Birliği'nde Sanatsal Kriz!
  'Entropa' isimli eserde birlik ülkeleri, birbirlerine bir boru sistemiyle bağlantılı olarak gösteriliyor. En büyük tepkiyi, Bulgaristan'ın alaturka tuvalet gösterildiği bölüm aldı. Bulgar yetkililer, enstalasyonun kaldırılmasını istemişti.
  [​IMG]

  Sahte Shakespeare
  Kendisini Shakespeare olarak tanıtıp dünyaya eserlerini pazarlayanlar da olmadı değil. 1796 yılında William Ireland'ın yazdığı 'sahte' Shakespeare oyunu o kadar kötü bulundu ki, İrlanda'da sadece bir kere oynandı.
    3. Cevap: işte böyle kandırdılar

  Yazıkkk..!!