İşte 4 bin yıl önceki insan

'Teknoloji Haberleri' forumunda alemşah tarafından 12 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. İşte 4 bin yıl önceki insan
  [​IMG]
  Bir tutam donmuş saçtaki genlerin analizinden elde edilen bilgilerle 4 bin yıl önce yaşamış bir insanın portresi çizildi.


  Milattan önce 2500 ile 800 yılları arasında Grönlandın güneyinde yaşadığı tahmin edilen Sakkak kavminin bir üyesi DNA bilgilerinden yola çıkılarak resmedildi.

  Kopenhag Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, önce bir tutam donmuş saçtan yola çıkarak 4 bin yıl önce yaşamış, bir Sakkak yerlisinin DNA bilgilerinin büyük bir kısmını tespit etti.

  Ardından, bu bilgiler ışığında eski insanın dış görünüşü hakkında bilgiler netleşmiş oldu ve ortaya 4 bin yıl önce yaşamış bir insanın portresi çıktı. Çizimden, araştırmacıların Inuk adını verdiği kişinin kellik riskiyle karşı karşıya olduğu anlaşılıyor.

  Inuk, Grönland dilinde insan anlamına geliyor. Böylece ilk defa 4 bin yıl kadar eski bir tarihte yaşamış bir 'modern insan'ın genomu çıkarılmış oldu.

  Araştırmayı yürüten Kopenhag Üniversitesi uzmanları, gelişmeyi eski insanların biyolojik özelliklerini öğrenme yolunda bir tür zaman makinesi olarak tanımlıyor. Uzmanlar tarafından DNA bilgileri üzerinde yapılan analizlere göre Inuk'un göz rengi kahverengi, saçları uzun ve koyu renkli, kan grubu A pozitif ve ten rengi koyuydu.

  Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, adamın DNAsı Kuzey Kutbunda günümüzde yaşayan insanlarının DNA bilgileriyle de kıyaslandı. Sonuçlar, adamın Sakkak halkına mensup atalarının Sibiryadan 5 bin 500 yıl önce göçtüğünü gösteriyor.

  Analizlere göre “nesli tükenmiş olan Sakkak halkının, günümüzün Eskimo halklarıyla ilgisi yok. Inuk'un temsil ettiği topluluk günümüz Eskimolarından farklı bir genetiğin mirasını taşıyor. DNA analizlerinin yapılabilmesini sağlayan saç tutamı, 1986da Grönlandın batı sahilinde donmuş bir alt toprak tabakadan çıkarılmıştı.

  Araştırmalara göre, binlerce yıl derin dondurucu bölgede kalmak, kalıntıların genetik materyalinin korunmasını sağlamıştı. Araştırmacılar, dünyanın başka yerlerinden içindeki genetik materyali saklayan başka saç örnekleri bulunabileceğini düşünüyor.