İstanbul'un Fethinde Kullanılan Top

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 20 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. İstanbul'un Fethinde Kullanılan Toplar


  İstanbul'un Fethinde Kullanılan Büyük Top

  Fatih Sultan Mehmed Hânın, İstanbulun Fethi için balistik hesaplarını bizzat kendisinin yaptığı, yaklaşık 17 ton bakır kullanılarak dökülen ve 1,5 ton ağırlığındaki mermileri 1200 metre uzağa atabilen Şahi adını verdiği muazzam toplar döktürdüğünü 50 çift manda ve 700 askerle iki ayda Edirneden İstanbul yakınlarına getirilebilen bu, o zamana kadar misli görülmemiş topların ilk deneme atışları yapılmadan önce yakında bulunan kimselerin dillerini yutmamaları ve gebe kadınların çocuklarını düşürmemeleri için şehrin her tarafına münadiler salınarak topların atılacağı zamanın ilan ettirildi..

  [​IMG]

  Fatih Sultan Mehmedin İstanbulu almak için döktürdüğü büyük top Şahi adını taşıyordu. Bu topun namlusu 91.5cm idi. 1596.6 kilogram ağırlığındaki güllesini menzili 1200 metre idi. Osmanlı ordusunda daha sonra kullanılan büyük toplara da Şahi adı verildi.

  [​IMG]

  İngiltere'de sergilenen Şahi topları. Şahi topların icadı

  Edirne'de eski Bizans esiri olan Macar asıllı Urban ve diğer Osmanlı top dökümcüleri Şahi toplarını icat etti. Ünlü tarihçi Joseph von Hammer-Purgstall'a göre Urban, topu yapma konusunda şu sözleri söylemiştir.

  Konstantiniyye ve hatta Babil surlarını hak ile yeksan edilecek top imal edebilirim. Ben sanatımdan eminim, fakat topun ne kadar mesafeye gideceğini evvelden tahmin edemem.