istanbul'un fethi ve sonuçları

'Tarih Bölümü' forumunda YAREN tarafından 4 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. İstanbulun fethi Türk ve Dünya tarihinde çok çok önemli sonuçları da beraberinde getirdi. Fatih Sultan Mehmet, İstanbulun fethinden sonra batıdaki hakimiyeti pekiştirmek, sınırları genişletmek, İslam dinini en uzak yerlere kadar yaymak ve Hristiyan birliğini bozmak amacı ile Avrupa üzerine birçok seferler düzenledi.

  Sırbistan (1454,1459), Mora, Eflak (1462), Boğdan (1476), Bosna-Hersek, Arnavutluk, Venedik (1463-1479), İtalya (1480) ve Macaristan seferiyle Osmanlı İ mparatorluğu Avrupadaki hakimiyetini pekiştirdi.

  Sırbistan Krallığı tamamen ortadan kaldırılıp Osmanlı sancağı haline getirildi. Mora tamamen fethedildi, Eflak Osmanlı eyaleti yapıldı, Bosna tekrar Osmanlı hakimiyetine alındı, Arnavutluk ele geçirildi. 16 yıl süren Osmanlı-Venedik Deniz Savaşları sonunda Venedik barış imzalamayı kabul etti. İtalyaya yapılan sefer sırasında Romanın fethi açısından çok önemli bir merkez olan Otranto fethedildi ancak Fatih Sultan Mehmet in ölümü üzerine kaybedildi

  İstanbulun Fethinin Dünya Tarihi Bakımından Önemi

  - Venedik ve Ceneviz ticareti olumsuz yönde etkilenmiştir.

  -Bin yıllık Bizans imparatorluğu tarihe karışmıştır.

  - Ortaçağ kapanmış, yeniçağ başlamıştır.

  - İstanbuldan kaçan Bizanslı bilim adamları Avrupada Rönesans ve Reform hareketlerinin başlamasında etkili olmuşlardır.

  - Feodalite (derebeylik) sistemi çözülmeye başlamıştır.


  İstanbulunun Fethinin Türk Tarihi Bakımından Önemi


  - Osmanlı Devleti yükselme dönemine girmiştir.

  - Osmanlı Devletinin başkenti Edirneden İstanbula taşınmıştır.

  - Osmanlı toprak bütünlüğü sağlanmıştır. Osmanlının Anadolu-Rumeli geçişi kolaylaştı.

  - Osmanlı toprakları arasında sürekli sorun çıkaran bir fitne yuvası ortadan kalktı.

  - Karadeniz-Akdeniz deniz ticaret yolunun denetimi Osmanlılara geçmiştir.

  - Osmanlı Devleti İslam dünyasında haklı bir şöhret ve itibara kavuşmuştur.


  Fetihten Sonraki İlk Gelişmeler

  İstanbulun düştüğünü gören yabancı gemiler de kaçmak zorunda kaldılar. Denetimin sağlanmasından sonra İstanbula giren padişah, Ayasofya Meydanında toplanan Hıristiyan halka can ve mal güvenliklerinin sağlanacağını söyledi. Fethin üçüncü günü kentteki karışıklıkların son bulmasından sonra , üç gün süren şenlikler düzenledi. 1 Haziranda camiye dönüştürülen Ayasofyada ilk Cuma namazı kılındı. Kentte kapsamlı bir onarıma girişildi,bazı manastır ve kiliseler, cami veye mescide çevrildi. Fatihten sonra zengin paşa ve beyler kentin kalkınmasına yardım ederek çeşitli semtlerde cami, medrese, imaret,han,hamam,bedesten gibi binalar yaptırdı. Kentte Türk nüfusunun artması için çaba harcayan Fatih, Anadoludan İstanbula gelecek olanların oturacakları evlerin kendilerine bağışlanacağını vaat etti. Fatih Sultan Mehmet, fetihte yararlık gösteren komutanlara ve bazı tarikat ileri gelenlerine evler verdi. Bunların kurdukları mescitlerin, çevresinde ilk Müslüman mahalleler oluştu.

  İstanbulu Osmanlı İmparatorluğunun başkenti ilan eden Fatih, Kentte 1454te Rumlar için bir patrik, 1461de Ermeniler için bir patrik ve Yahudiler için bir hahambaşı atadı. Yavuz Sultan Selimin Mısır Seferi (1517) dönüşünde Müslümanların kutsal emanetlerini kente getirmesi ve “halife unvanını almasından sonra kent, İslam dünyasının merkezi olmuştur.
    2. Zor Oldu Ama İyi Oldu:)
    3. Evet hemde çok zor oldu..Kitap okumayı severmisin bilmem ama bu konuda Beyazıt Akman'ın Dünyanın İlk günü kitabını tavsiye ederim.Bambaşka bir boyutta anlatılmış.Hem İstanbul'un Fethini hemde o dönem hakkında birçok bilgiye ulaştırıyor..
    4. Kitap Okumayı severim Aama Türüne göre Macera-Gerilim..Bir de Osmanlı Tarihi Kitaplarını Severim Eski Olanları..:)Tavsiye İçin Tesekkurler..
    5. O zaman şuan okuduğum kitabı tavsiye edeyim; Sakkara'nın Kumları'nı mutlaka oku tam macera ve gerilim dolu:f196:Yazarı Glenn Meade..
    6. Not Defterine Aldım Abla 1 kitap Okuyorum Ondan sonra Ona Başlıcam..:)Teşekkürler..
   


Similar Threads: istanbul'un fethi
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü İstanbul'un Fethi İle İlgili Yazılar 18 Aralık 2012
Tarih Bölümü İstanbul'un Fethinin Türk Ve Dünya Tarihi Açısından Sonuçları 21 Mayıs 2012
Tarih Bölümü İstanbul'un Fethinde Asker Sayısı 20 Mayıs 2012
Tarih Bölümü İstanbul'un Fethinde Kullanılan Top 20 Mayıs 2012
Tarih Bölümü İstanbul'un Fethi Hakkında Kısa Bilgi 27 Ocak 2012