İstanbul'da Ramazan Etkinlikleri

'Medya Bölümü' forumunda YAREN tarafından 1 Eylül 2008 tarihinde açılan konu


 1. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin her yıl düzenlediği ramazan etkinlikleri, bu yıl ''Kandiller Yanarken Uluslararası İstanbul Ramazan Etkinlikleri'' adıyla gerçekleştirilecek.

  Etkinlikler, Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nin yanı sıra Cevizlibağ'daki Topkapı Kültür Parkı ve Üsküdar'daki Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde bugün başlayacak ve 2 Ekime kadar sürecek.

  Kandiller Yanarken etkinlikleri çerçevesinde 33 gün boyunca 500'e yakın program, İstanbullularla buluşacak. Ünlü sanatçıların konserleri, anma programları, Kadir Gecesi özel programları, sema gösterileri, tiyatrolar, eski İstanbul davulcuları, temaşa sanatları, mehter konserleri, şişme karakterler, Karagöz-Hacivat, hediyeli yarışmalar ve birbirinden renkli gösteriler sunulacak.

  Etkinlikler, bu akşam Tophane Kültür Parkı'nda, Türk Sanat Müziği sanatçısı Ahmet Özhan'ın konseriyle başlayacak.

  Özdemir Erdoğan, Ertuğrul Erkişi, Alp Arslan, Bekir Ünlüataer, Ali Altay, Murat Kekilli, Burak Ahıskalı, Murat Çelik, Erdal Akaya ve Turgay Başyayla'nın konser vereceği etkinlikler kapsamında, şair ve yazar Sunay Akın, şiirsel üslubuyla sunacağı dinletisiyle ziyaretçileri tarihte yolculuğa çıkaracak.

  Tasavvuf müziği sanatçıları Veysel Dalsaldı, Mehmet Erenler, Ender Doğan, Erkan Mutlu ve Fatih Koca'nın eserlerini seslendireceği konserlerde, Ses ve Nefes Tasavvuf Topluluğu ile Dervişane Topluluğu da sahne alacak.

  BEZAD Halk Dansları Topluluğu, Bosna Bedem İlahi Grubu ve Endonezya'nın etnik müzikleriyle tanınan Grup Debu da etkinliklere farklı renkler katacak. Dünyaca ünlü Mısırlı Hafız Dr. Ahmet Naina, bu yılki etkinliklerde Kur'an-ı Kerim ziyafeti verecek.

  Bedirhan Gökçe ve Dursun Ali Erzincanlı şiirleriyle sahne alacak, yol hikayecisi Tayfun Talipoğlu sevenleriyle buluşacak.

  Hüseyin Goncagül ve ekibinin sahneleyeceği Geleneksel Temaşa Sanatları ve Mehteran Takımı Konserleri, ramazan ayı boyunca her gün konuklara hoş saatler yaşatacak. Minik Dualar Grubu da ilahiler seslendirecek.

  Ramazan Bayramı'nın ilk günü Nihat Doğan, ikinci günü Uğur Işılak ve son günü ise Murat Göğebakan, Feshane'de konser verecek.

  BOĞAZİÇİ FESTİVALİ AYRI BİR TAT BIRAKACAK

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında düzenlenen ''6. Boğaziçi Festivali'' de ramazan boyunca İstanbulluların keyifle vakit geçirmeleri için alternatifler sunuyor.

  Festival kapsamında bu akşam Yavuz Bingöl ve Djivan Gasparvan, Başakşehir 5. Etap Sular Vadisi'nde sahne alacak.

  Yaşayan en önemli müzisyenlerden biri kabul edilen, Makedon solist, besteci, söz yazarı Esma Redzepova, özel orkestrasıyla yarın Aya İrini'de sahne alacak. Özellikle Roman ve Balkan müziğinin önemli seslerinden biri olan, 30'dan fazla ülkede 8 binin üzerinde konser veren, 20'den fazla albüm ve 108 single yayımlayan sanatçı, 47 çocuğu evlat edinmenin yanı sıra dünya çapında pek çok insani yardım çalışmasında da aktivist olarak görev aldı.

  Ünlü orkestra şefi Zubin Mehta yönetiminde Maggio Musicale Fiorintino Orkestrası 3 Eylülde Aya İrini Müzesi'nde, Abhazya Devlet Halk Dansları Topluluğu 4 Eylülde Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunda, New York'ta yaşayan Faslı sintir (üç telli bas ud) ustası ve şarkıcı Hassan Hakmoun 5 Eylülde Aya İrini Müzesi'nde, seslerini enstrüman gibi kullanan ve 4 kez Grammy ödülü kazanan 8 şarkıcıdan oluşan İngiliz Swingle Singers grubu 7 Eylülde Aya İrini Müzesi'nde, St. Petersburg Balesi 9 Eylülde Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunda, Dhoad Gypsies of Rajasthan 11 Eylülde Başakşehir 5. Etap Sular Vadisi'nde, Erdal Erzincan ve Kayhan Kalhor 11 Eylülde Yerebatan Sarnıcı'nda, İngiliz Oda Orkestrası 12 Eylülde Aya İrini Müzesi'nde, Gipsy Kings 13 Eylülde Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunda sahne alacak.

  ''Boğaz İçinde Semah'' gösterisi, 14 Eylülde Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunda gerçekleştirilecek.

  REY İLE RODRIGO BİR ARADA

  Topkapı Sarayı, 15 Eylülde ''Osmanlı Sarayında Bir İspanyol'' gösterisine ev sahipliği yapacak. Etkinlikte, Osmanlı döneminde dünyaya gelen Cemal Reşit Rey'in hiç bilinmeyen ve büyük gitarist Alerio Diaz tarafından sadece bir kez seslendirilen ''Katibim'' teması üzerine bestelenen gitar konçertosu ile Joaquin Rodrigo'nun dünyaca ünlü ''Aranjuez'' gitar konçertosu, aynı yorumcu tarafından sanatseverlere sunulacak.

  Murat Usanmaz tarafından şef Hakan Şensoy yönetimindeki Filarmonia İstanbul eşliğinde icra edilen G.Bizet'nin ''Carmen'' ve W. A. Mozart'ın ''Saray'dan Kız Kaçırma'' operalarının uvertürleri ile zenginleştirilen konser projesi, ''Anadolu ile Andalucia arasına kurulan bir kültür köprüsü'' olarak görülüyor.

  NEY-GİTAR BİRLİKTELİĞİ

  Ney ustası Ercan Irmak ve gitar virtüözü Murat Usanmaz, 16 Eylülde müzikseverleri Aya İrini Müzesi'nde köklü gelenekten yola çıkarak evrensel değerlere doğru bir müzik yolculuğuna çıkacak.

  Osmanlı döneminin en önemli bestecilerinden Dede Efendi'nin müziğinden, Arjantin tangosunun temsilcisi olan Astor Piazzolla'ya uzanan projede, aynı zamanda dünyada bir ilk gerçekleştirilecek. Gitar ve ney birlikteliğinin sade, duru ve yumuşak tınıları ilk kez bu besteciler ve eserlerle bir araya getirilecek.

  Flamenko gitar virtüozu Juan Martin 21 Eylülde Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunda, Rusya Devlet Senfoni Orkestrası 22 Eylülde Aya İrini Müzesi'nde sevenleriyle buluşacak.


    2. LEYLA İLE MECNUN

  Cemal Reşit Rey Konser Salonu, 26-27 Eylülde ''Leyla ile Mecnun'' müzikaline ev sahipliği yapacak.

  İskender Pala'nın yazdığı ve Yalçın Tura'nın bestelediği ''Leyla ile Mecnun''u Ali Taygun yönetecek. Dekor ve kostüm tasarımını Ali Cem Köroğlu, ışık tasarımı Önder Baykul, hareket tasarımını Pınar Ataer'in yaptığı müzikalin dramaturgu ise Tarık Günersel.

  Koro şefliğini Gökçen Koray'ın, orkestra şefliğini ise Erdem Çöloğlu'nun üstlendiği müzikalde, Ahu Karaduman, Alp Köksal, Arda Alpkıray, Aslı Sekil, Bahar Özge Göze, Başar Tuğut, Berk Samur, Berna Adıgüzel, Bilal Doğan, Burak Bayraktar, Caner Peçenek, Cihan Kurtaran, Doğan Şirin, Ece Okay, Ece Yönt, Ergün Işıldar, Ersin Umulu, Gökmen Kasabalı, Göksel Arslan, Gülçin Akhan, Gülsem Mutlu, Güzin Özyağcılar, Işık Yönt, İbrahim Ulutaş, Mehmet Tıknaz, Mete Taşın, Metin Çoban, Murat Çoruh, Murat Taşkent, Nazlı Gülüm Köker, Nurdan Kalınağa, Oğuz Turgutgenç, Okan Patırer, Özge O'neill, Özgürefe Özyes İlpınar, Pınar Alkan, Selin Türkmen, Senem Oluz, Senem Yıkılmaz, Serap Göğüs, Serhat Kural, Sibel Mutlu, Suphiye Günaltay, Tankut Yıldız, Tolga Coşkun, Toron Karacaoğlu, Tülay Uyar, Yasemin Güvenç, Zeynep Begüm Torunoğlu, Zeynep Özyağcılar ve Zuhal Yunga rol alacak.

  Festival kapsamında Zülfü Livaneli, dünyanın yaşayan en büyük jazz-blues şarkıcılarından biri kabul edilen Jocelyn Smith ile 25 Eylülde Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunda aynı sahneyi paylaşacak.

  EHLİBEYİT SEVGİSİ, TOPKAPI'DA

  Topkapı Sarayı Müzesi ile Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD) İstanbul Şubesinin ortaklaşa düzenledikleri ''Osmanlı Devleti'nde Ehl-i Beyt Sevgisi'' adlı sergi de ramazan boyunca görülebilecek.

  Topkapı Sarayı Mukaddes Emanetler Bölümü'ndeki sergide, müzenin Hırka-i Saadet Dairesi'nde yüzyıllarca muhafaza edilen ancak sergilenemeyen kutsal emanetler yer alıyor.

  Hazreti Muhammet'in ev halkına ait hatıraların ilk kez görücüye çıktığı sergide, Hazreti Muhammed'in kızı Hazreti Fatma'nın hırkası, Hazreti Fatma'ya atfedilen seccade, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin'in cübbesi, Hazreti Muhammed'in damadı Hazreti Ali'nin kılıcı, Kerbela toprağı, Hazreti Peygamber'in su içtiği tas ile Kısas-ı Enbiya ve Siyer-i Nebi el yazmaları yer alıyor.

  SULTANAHMET'TE RAMAZAN

  Yüzyıllardır değişmeyen ramazan şenlik mekanı Sultanahmet Meydanı etkinlikleri, 1 Eylül Pazartesi akşamı teravih namazı sonrasında Kur'an-ı Kerim okunması ve tasavvuf konseri ile başlayacak.

  Her gün iftar sonrası, çocuklar için Karagöz-Hacivat, kukla gösterisi, orta oyunu ve Nasrettin Hoca tiplemelerinin yer aldığı eğlenceler düzenlenecek. Teravih sonrası programında, Türk tasavvuf musikisi ağırlıklı konserler ve ülkenin önde gelen isimlerinin sohbet programları olacak.

  Ramazan etkinlikleri kapsamında bu yıl da Sultanahmet'te geleneksel çarşı kurulacak. Toplam 80 dükkanın yer aldığı çarşıda, Türk mutfağından örnekler, hediyelik eşya satıcıları, geleneksel el sanatlarına yer verilecek. Ayrıca meydanda ramazan nostaljisini yaşatacak macuncular, pamuk şekerciler, kestaneciler, mısırcılar gibi seyyar satıcılar da bulunacak.

  İLÇE BELEDİYELERİNİN ETKİNLİKLERİ

  Büyükşehir Belediyesinin yanı sıra ramazan boyunca ilçe belediyeleri de çeşitli eğlence ve kültürel etkinlikler düzenleyecek.

  Ramazan süresince Eyüp Sultan Camisi meydanında 90 stanttan oluşan kültür ve kitap fuarı kurulacak. Ayrıca Eyüp Belediyesinin iftar çadırlarında fasıl, orta oyunları, paneller, toplantı ve söyleşiler düzenlenecek.

  Beyoğlu Belediyesi, Taksim Gezi Parkı'nda ramazan eğlenceleri düzenleyecek.

  Şişli Belediyesinin iftar çadırlarında fasıl dinletisi yapılacak, orta oyunları sergilenecek.

  Küçükçekmece Belediyesi çadırlarında iftar sonrası hatiplerin sohbetleri, şiir dinletileri ve sanatçıların sahne alacağı ramazan şenlikleri gerçekleştirilecek. Ayrıca çocuklara yönelik eğlence programları, meddahlar ve orta oyunları sunulacak.

  Sarıyer Meydanı'nda kurulacak çadırda, çocuklara yönelik orta oyunları, kukla tiyatroları, palyaço, illüzyon, tahta bacaklar gibi gösterilerin yanında, sohbet programları düzenlenecek. Çadır etkinlikleri kapsamında Ahmet Özhan, Zekai Tunca, Dursun Ali Erzincanlı, Mehmet Akça, Uğur Arslan, Bedirhan Gökçe ve Kürşat izleyicilerle buluşacak, tasavvuf ve sema gösterileri de yer alacak.

  Gaziosmanpaşa Belediyesi, sema gösterilerinin yapılıp, tasavvuf müziğinin dinleneceği iftar yemeklerinin ardından, çocuk tiyatrosu, Karagöz ve Hacivat, kukla gösterileri ve orta oyununun sahneleneceği programlar gerçekleştirecek. Teravih namazı sonrasında vatandaşların bilgilenmeleri ve eğlenmeleri için dört mahallede her cumartesi günü Dursun Ali Erzincanlı, Sami Özer, Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu, Zeyd Soto ve Grup Seyfullah, İkbal Gürpınar, Bedirhan Gökçe, Necmettin Nursaçan ve Erkan Mutlu'nun katılacağı sohbet, şiir dinletileri ve çeşitli konserler düzenlenecek.

  Fatih'te Saraçhane İtfaiyesi önündeki Anıt Park'ta ''Ramazan Kasabası'' kurulacak. 42 kuruluşun stant açacağı kasabada, çocuk oyun alanları, şişme park, çarpışan otolar, kır kahvesi ve Yörük çadırı bulunacak. Ayrıca tiyatro gösterileri, cambaz, tahta bacak gösterileri de yapılacak. Park içerisinde ayrıca ''Ramazan Sohbet Çadırı'' da kurulacak.

  Fatih'te Hırka-i Şerif Camisi çevresinde kurulacak 55 stantta vatandaşlara kültürel eserler sunulacak.

  Beykoz Belediyesinin, sokak ve mahallelerde düzenlediği etkinliklerin bir bölümünde, Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Mesut Uçakan'ın ''Anne ya da Leyla'', ''Atıf Hoca'' ve ''Anka Kuşu'' gibi yapıtları, geleneksel sanatların yaşayan önemli temsilcilerinden Ünver Oral'ın Karagöz ve Hacivat sahnesinden eğlenceli kesitler sunulacak.

  Beykoz Belediyesi Tiyatro Topluluğu, ramazan boyunca her pazar Devlet Tiyatroları Beykoz Feridun Karakaya Sahnesi'nde Necip Fazıl Kısakürek'in ''Bir Adam Yaratmak'' adlı oyununu sahneleyecek.

  Bağcılar Belediyesi, kurulan dev alanda çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri yapacak.

  Bayrampaşa Belediyesi, kapatılan Bayrampaşa Cezaevi'ne, ramazan etkinlikleri gerçekleştirmek için 1200 metre karelik çadır kurdu.

  İftar yemeğinin yanı sıra kültür-sanat etkinliklerinin yer alacağı çadırın etrafında Osmanlı evlerine benzer 40 stant kuruldu. Çocuklar için lunaparkın da yer aldığı mekanda, yöresel geceler, tiyatro, sinema ve stand-up gösterileri yapılacak.

  Etkinlikler, 1 Eylülde Volkan Konak konseri ile başlayacak ve her gece farklı bir programla 29 Eylüle kadar sürecek. İstanbullular, cezaevini gezme fırsatı da bulacak.

  AA​
    3. emeğine sağlık hayırlı ramazanlar
    4. Ramazan da program yapacağımız
  zaman işimize yarayacak bilgiler canım.
  Emeğine Sağlık....:f63:
    5. teşekkürler yaren
    6. Bilgi ve paylaşım için teşekkürler Yaren
  Emeğine sağlık.
    7. Teşekkürler Yaren okumadım çok uzundu :)ama okuyanlara çok faydali bilgiler verecegine eminimm ..:f196:

  Kahve canım..:f80:
    8. Bilgiler için teşekkürler canım. Akşam bir sohbet sırasında da konusu açılmıştı. İstanbul'da ramazanın tadı bir ayrı oluyormuş.Bir gün yeterli bir zamanım olursa sırf ifatar açmaya gitmeye karar verdim istanbul'a.