istanbulda farklı kültürlere ait izler neler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 17 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. İstanbul'da pek çok kültürü içinde barındıran bir şehir olduğundan, halk gelenek ve görenekleri de oldukça çeşitlidir.

  İstanbul Ahrida Sinegogu

  Ahrida Sinegogu, İstanbul'da yaşayan Museviler için en özel mekanlardan biri. Balat Kürkçü Çeşme Caddesi üzerindeki sinegog, 1400'lü yıllarda Makedonya Ohri'den gelen Yahudilerce inşa edilmiş. 600 yıla yakın aralıksız hizmet veren Ahrida, sayısız törene evsahipliği yapmış.

  Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

  Sadrazam Ali Paşa Caddesi'ndeki Patrikhane, Ortodoks Rumları'nın en kutsal mekanıdır. 1602 yılında bugünkü binasına taşınan Patrikhane, şimdiki görüntüsüne 1800'lü yıllarda yapılan esaslı restorasyonla kavuştu. Patrikhaneye üçlü bir kapıdan girilir. Basamaklardan yukarı doğru çıkıldığında ana kapı karşımıza gelir. Ana kapı, 1821 yılındaki Mora İsyanı'nı desteklediği gerekçesiyle idam edilen Patrik V.Grigorios ve üç metropolitin burada idam edilmesi anısına kapalı tutulmakta, giriş sol kapıdan yapılmaktadır. Soldaki kapıdan patrikhane kilisesi Aya Yorgi'ye geçilir. Mevcut bina 1700'lerde bazilika tipinde inşa edilmiştir.
   
 2. lütfen yardımcı olun banada lazımmmm,
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ağu 2014