İstanbulda Asit Yağmurları Oranı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 7 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. İstanbulda Asit Yağmurları
  İstanbulda Asit Yağmurları Oranı ne kadar

  Cevap: İstanbulda Asit Yağmurları Oranı

  Asit Yağmurunun Oluşumu

  Havayı kirletmekte olan, kükürtdioksit, azotoksit, partikül madde ve hidrokarbon
  yaymaktadır, bu kirleticiler atmosferde çeşitli kimyasal reaksiyonlara uğrayarak zamanla çok uzaklara taşınabilmektedir. Bu kirleticiler, atmosferdeki su partikülleri ve diğer bilişenlerle tepkimeye girerek sülfüroz asit (HSO), sülfürik asit (H2SO4) ve nitrik asit (HNO3) oluşumuna neden olmaktadır. Hiçbir yabancı maddeyle kirletilmemiş bir atmosferde bile yağmursuyu hafif asidik karakterdir ve pH derecesi 5.6 civarındadır. Bundan dolayı yağmursuyunun pH derecesi çok kolay 5.6 nın üstüne çıkabilir. Böylece asit yamurları oluşur. Ayrıca Hava kirliliğine COnun %52, SO2nin %18, Hidrokarbonların %12 ,NO2nin %6 ve diğer parçacıkların %12 oranında katkıları vardır.

  Ankarada topoğrafik etkilerin sonucu (çukurda bulunması), 698 mg/m3e kadar yükselen SO2, rüzgar tarafından dağıtılamamış ve çevredeki ibreli ağaçlara zararlı olmuştur. Yer yer kuruma olayları görülmüştür.

  Ankarada olduğu gibi, İstanbulda da kış mevsiminde SO2 tutarı yükselmekte, insan ve bitki sağlığını tehdit etmektedir.

  Soma, Tavşanlı ve Elbistan santralleri da atmosferdeki kükürt toz ve CO2 tutarını artırarak canlı yaşamı riske sokmaktadır.

  Kentlere göç, plansız kentleşme, yakıt olarak kullanılan niteliksiz linyit tutarının artması ve alternatif enerji yerine elektrik üretiminde fosil kaynaklara (kömür, petrol) ağırlık verilmesi; gelecekte hava kirliliğinin daha da artacağını göstermektedir.

  Ülkemizde demiryolları ve denizyolları gibi toplu ulaşım sistemleri yerine, karayollarına önem verilmesi, dumandan ve asitten daha uzun yıllar zarar göreceğimizin habercisidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şub 2017