istanbula yakın tatil yerleri

'Türkiyem' forumunda HazaN tarafından 25 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. İstanbul'a yakın tatil mekanları
  İstanbul gezilecek yerler


  SİLİVRİ
  [​IMG]
  İstanbulun 67 kilometre güneybatısında bulunan güzel bir sahil kenti olan Silivri, en çok ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret ediliyor. Ancak Silivri dört mevsim rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz, dinlenip güzel deniz manzarasının tadını çıkarabileceğiniz, huzurlu havasında ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte hoşça zaman geçirebileceğini bir yer. Silivride zaman daha ağır akıyor ve daha şenlikli geçiyor...Silivrinin İstanbula yakınlığı ve İstanbulun giriş kapısı niteliğini taşıması, sahip olduğu tarihi ve doğa özellikleri dikkate alındığında turizm konusunda önemli taşıdığı görülüyor.

  MÜREFTE

  [​IMG]
  Kuzeye bakan yamaçlarından ayrı bir şarap, güneye bakan yamaçlarından ayrı bir lezzetin çıktığı ıhlamur ve kekik kokusunun sarmaladığı yoldaki yolculuğunuzun ilk durağı Hoşköy Feneri. Eski ismi Hora olan fener, Hoşköyün Mürefte yakınlarında bulunuyor. Marmara Denizinde seyreden gemilerin rota feneri olan Hora, deniz seviyesinden 50 metre yükseklikte olup, kule yüksekliği ise 20 metre. 1861 yılında Fransızlar tarafından yapılmış. Fener kulesi Fransadan orijinal olarak getirilmiş bulunan döküm paneller ve putrel demirlerden çelik konstrüksiyon olarak yapılmış, halen günümüzde de bu orijinalliğini muhafaza ediyor.

  KIYIKÖY
  [​IMG]
  İstanbula 160 kilometre uzaklıktaki Kıyıköy, Kırklareline bağlı şirin mi şirin bir köy. Karadenize bakan bir yükseltide, Papuç ve Kazan derelerinin ortasında kurulan Kıyıköy, bir zamanlar Midye adıyla da anılıyordu. İstanbuldan yola çıktığınızda Çerkezköy yolundan Saray istikametine dönerek Kıyıköye ulaşabilirsiniz. Saraya vardığınızda, Kıyıköy sapağına girmeniz gerekiyor. Virajlı bir yol ama manzarası harika. Hem yolda dinlenmeniz, piknik yapmanız, temiz havayı soluyarak kafanızını dinlemeniz de mümkün.

  KERPE
  [​IMG]
  Kandıraya 10 km., İzmite 50 km. uzaklıkta masmavi deniziyle, sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir Karadeniz köyüdür, Kerpe. Eskiden pek bilinmeyen Kerpe, tanıyanların kıskançlıkla kendilerine sakladıkları bir yerdi. Yıllarca, eletiriksiz, susuz hatta yolsuz olmasına rağmen tutkunları tarafından vazgeçilemeyen bir yerleşim yeri olarak yaşadı. Popülerliği gün geçtikçe artan Kerpenin günümüzde böyle sorunları bulunmuyor. Kerpe deki eşsiz güzellikteki “Kayalıklar ise birçok insanın buraya gelmesi için en önemli neden durumunda. Tırmanarak ya da dalarak değişik heyecanlar yaşayabileceğiniz Kerpe Kayalıklarında, ilginç mağaralar da bulunuyor. Özellikle kayaların altındaki boşluklar, dalış sporu meraklıları için ideal.
    2. Cevap: istanbula yakın tatil yerleri

  FENERBAHÇE PARKI
  [​IMG]
  Kadıköyün en havadar, en yeşil ve en özenli parkı. Erken saatlerde yapılacak en uygun şey; kahvaltılıkları alıp masalı banklardan birine kurulmak, termostaki çay bayatlayana ve güneşte bayılana kadar gazete okuyup çimlerde yuvarlanmak. Sıkılanlar, parkın kapısından yaklaşık 20 adım sonra ulaşacakları Pyramid Alışveriş Merkezinde günü yemek yiyip, bowling oynayıp ya da sinemaya giderek tamamlayabilirler.

  GÖZTEPE PARKI
  [​IMG]
  Göztepe Parkı, sahil yoluyla Bağdat Caddesini birbirine bağlıyor. Semtin bebekleri ilk gezmelerini burada yapıyor, yürüme-koşma konusunda acemiliklerini de burada atıyorlar. Sahipleriyle birlikte gelen köpekler de parkın her köşesini patilerinin içi kadar öğrenmiş durumdalar.

  YILDIZ PARKI
  [​IMG]
  Hatrı sayılır bir kesimin ilk romantik buluşmasını Yıldız Parkında yaşadığını anlatır büyüklerimiz. Bir kaynağa göre Ali Müfit Gürtuna da eşine burada evlenme teklif etmiş. Beşiktaşla Ortaköy arasında yer alan park, İstanbulun benzeri mekánlarından farklı olarak her kesim ve yaştan insanı ağırlıyor. Semt sakinlerinin vakit geçirdiği bir yer olmaktan ziyade özel olarak gidilen bir yer konumunda.

  CADDEBOSTAN PARKI
  [​IMG]
  Caddebostan Parkı, İstanbulun yeşillik alanları içinde belki de en eğlenceli, en cıvıl olanı. Özellikle havalar güzel olduğunda komşu semtlerde ne kadar genç bünye varsa çimlere hücum ediyor. Basket sahaları doluyor, mini parkta çocuklar ve onları izleyen anneler beliriyor, sahil şeridinin her yanında bir hareket gözleniyor.
    3. Cevap: istanbula yakın tatil yerleri

  BEBEK PARKI
  [​IMG]
  Sahilde Mısır Konsolosluğu ile Bebek Kave arasında uzanıyor. Esasen günün her saati hayli kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Sahil boyunca yürüyüş yapanlar kimi zaman burada soluklanıyor.

  MAÇKA PARKI
  [​IMG]
  Dört başı mamur metropol parkı kategorisinde İstanbuldaki belki de tek yer. Gümüşsuyu tepesi ve Maçka/Taşlık denilen bölge arasındaki vadide kalan alanda yüzyıllık ağaçlar, çimenlik alanlar ve patikalarla hem düzenleme, hem konum hem de yeşillik anlamında rakipsiz. En kral özelliği, parkın iki yakası arasında çalışan teleferik.

  ULUS PARKI
  [​IMG]
  Ulus Parkına ruhunu veren en önemli özellikler bulunduğu semt, güzel Boğaz manzarası ve düzenli, bakımlı, yemyeşil alanlar. Parkı genelde civar sitelerde oturan semt sakini teyzeler temiz hava almak için ziyaret ediyor ama tabii hepsi bununla sınırlı değil. Okulu asan liseli gençler de parkın tadını, irili ufaklı gruplar halinde çevreyi tavaf edip bol sigara içmek suretiyle çıkarıyorlar. Genç áşıkları da hesaba katarsak parkın insan profilini kavramış oluyoruz.


  SANATÇILAR PARKI
  [​IMG]
  "Yedi sanat dalında topluma mal olmuş, yaşayan ve aramızdan ayrılan sanatçıları gelecek kuşaklara anlatmak ve ölümsüzleştirmek için hazırlanan park. Vatandaş olarak bir parktan beklentilerimiz arasında sanatçıları ölümsüzleştirmek de olmalı tabii. Sanatçılar Parkı bu anlamda hem yeşil bir köşe hem de misyonu var.