istanbula yakın tatil yerleri

'Türkiye Coğrafyası' forumunda HazaN tarafından 25 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. İstanbul'a yakın tatil mekanları
  İstanbul gezilecek yerler


  SİLİVRİ
  [​IMG]
  İstanbul’un 67 kilometre güneybatısında bulunan güzel bir sahil kenti olan Silivri, en çok ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret ediliyor. Ancak Silivri dört mevsim rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz, dinlenip güzel deniz manzarasının tadını çıkarabileceğiniz, huzurlu havasında ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte hoşça zaman geçirebileceğini bir yer. Silivri’de zaman daha ağır akıyor ve daha şenlikli geçiyor...Silivri’nin İstanbul’a yakınlığı ve İstanbul’un giriş kapısı niteliğini taşıması, sahip olduğu tarihi ve doğa özellikleri dikkate alındığında turizm konusunda önemli taşıdığı görülüyor.

  MÜREFTE

  [​IMG]
  Kuzeye bakan yamaçlarından ayrı bir şarap, güneye bakan yamaçlarından ayrı bir lezzetin çıktığı ıhlamur ve kekik kokusunun sarmaladığı yoldaki yolculuğunuzun ilk durağı Hoşköy Feneri. Eski ismi Hora olan fener, Hoşköy’ün Mürefte yakınlarında bulunuyor. Marmara Denizi’nde seyreden gemilerin rota feneri olan Hora, deniz seviyesinden 50 metre yükseklikte olup, kule yüksekliği ise 20 metre. 1861 yılında Fransızlar tarafından yapılmış. Fener kulesi Fransa’dan orijinal olarak getirilmiş bulunan döküm paneller ve putrel demirlerden çelik konstrüksiyon olarak yapılmış, halen günümüzde de bu orijinalliğini muhafaza ediyor.

  KIYIKÖY
  [​IMG]
  İstanbul’a 160 kilometre uzaklıktaki Kıyıköy, Kırklareli’ne bağlı şirin mi şirin bir köy. Karadeniz’e bakan bir yükseltide, Papuç ve Kazan derelerinin ortasında kurulan Kıyıköy, bir zamanlar Midye adıyla da anılıyordu. İstanbul’dan yola çıktığınızda Çerkezköy yolundan Saray istikametine dönerek Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz. Saray’a vardığınızda, Kıyıköy sapağına girmeniz gerekiyor. Virajlı bir yol ama manzarası harika. Hem yolda dinlenmeniz, piknik yapmanız, temiz havayı soluyarak kafanızını dinlemeniz de mümkün.

  KERPE
  [​IMG]
  Kandıra’ya 10 km., İzmit’e 50 km. uzaklıkta masmavi deniziyle, sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir Karadeniz köyüdür, Kerpe. Eskiden pek bilinmeyen Kerpe, tanıyanların kıskançlıkla kendilerine sakladıkları bir yerdi. Yıllarca, eletiriksiz, susuz hatta yolsuz olmasına rağmen tutkunları tarafından vazgeçilemeyen bir yerleşim yeri olarak yaşadı. Popülerliği gün geçtikçe artan Kerpe’nin günümüzde böyle sorunları bulunmuyor. Kerpe’ deki eşsiz güzellikteki “Kayalıklar” ise birçok insanın buraya gelmesi için en önemli neden durumunda. Tırmanarak ya da dalarak değişik heyecanlar yaşayabileceğiniz Kerpe Kayalıkları’nda, ilginç mağaralar da bulunuyor. Özellikle kayaların altındaki boşluklar, dalış sporu meraklıları için ideal.
    2. Cevap: istanbula yakın tatil yerleri

  FENERBAHÇE PARKI
  [​IMG]
  Kadıköy’ün en havadar, en yeşil ve en özenli parkı. Erken saatlerde yapılacak en uygun şey; kahvaltılıkları alıp masalı banklardan birine kurulmak, termostaki çay bayatlayana ve güneşte bayılana kadar gazete okuyup çimlerde yuvarlanmak. Sıkılanlar, parkın kapısından yaklaşık 20 adım sonra ulaşacakları Pyramid Alışveriş Merkezi’nde günü yemek yiyip, bowling oynayıp ya da sinemaya giderek tamamlayabilirler.

  GÖZTEPE PARKI
  [​IMG]
  Göztepe Parkı, sahil yoluyla Bağdat Caddesi’ni birbirine bağlıyor. Semtin bebekleri ilk gezmelerini burada yapıyor, yürüme-koşma konusunda acemiliklerini de burada atıyorlar. Sahipleriyle birlikte gelen köpekler de parkın her köşesini ‘patilerinin içi’ kadar öğrenmiş durumdalar.

  YILDIZ PARKI
  [​IMG]
  Hatrı sayılır bir kesimin ilk romantik buluşmasını Yıldız Parkı’nda yaşadığını anlatır büyüklerimiz. Bir kaynağa göre Ali Müfit Gürtuna da eşine burada evlenme teklif etmiş. Beşiktaş’la Ortaköy arasında yer alan park, İstanbul’un benzeri mekánlarından farklı olarak her kesim ve yaştan insanı ağırlıyor. Semt sakinlerinin vakit geçirdiği bir yer olmaktan ziyade özel olarak gidilen bir yer konumunda.

  CADDEBOSTAN PARKI
  [​IMG]
  Caddebostan Parkı, İstanbul’un yeşillik alanları içinde belki de en eğlenceli, en cıvıl olanı. Özellikle havalar güzel olduğunda komşu semtlerde ne kadar genç bünye varsa çimlere hücum ediyor. Basket sahaları doluyor, mini parkta çocuklar ve onları izleyen anneler beliriyor, sahil şeridinin her yanında bir hareket gözleniyor.
    3. Cevap: istanbula yakın tatil yerleri

  BEBEK PARKI
  [​IMG]
  Sahilde Mısır Konsolosluğu ile Bebek Kave arasında uzanıyor. Esasen günün her saati hayli kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Sahil boyunca yürüyüş yapanlar kimi zaman burada soluklanıyor.

  MAÇKA PARKI
  [​IMG]
  Dört başı mamur metropol parkı kategorisinde İstanbul’daki belki de tek yer. Gümüşsuyu tepesi ve Maçka/Taşlık denilen bölge arasındaki vadide kalan alanda yüzyıllık ağaçlar, çimenlik alanlar ve patikalarla hem düzenleme, hem konum hem de yeşillik anlamında rakipsiz. En kral özelliği, parkın iki yakası arasında çalışan teleferik.

  ULUS PARKI
  [​IMG]
  Ulus Parkı’na ruhunu veren en önemli özellikler bulunduğu semt, güzel Boğaz manzarası ve düzenli, bakımlı, yemyeşil alanlar. Parkı genelde civar sitelerde oturan semt sakini teyzeler temiz hava almak için ziyaret ediyor ama tabii hepsi bununla sınırlı değil. Okulu asan liseli gençler de parkın tadını, irili ufaklı gruplar halinde çevreyi tavaf edip bol sigara içmek suretiyle çıkarıyorlar. Genç áşıkları da hesaba katarsak parkın insan profilini kavramış oluyoruz.


  SANATÇILAR PARKI
  [​IMG]
  "Yedi sanat dalında topluma mal olmuş, yaşayan ve aramızdan ayrılan sanatçıları gelecek kuşaklara anlatmak ve ölümsüzleştirmek için hazırlanan park’. Vatandaş olarak bir parktan beklentilerimiz arasında sanatçıları ölümsüzleştirmek de olmalı tabii. Sanatçılar Parkı bu anlamda hem yeşil bir köşe hem de misyonu var.
   


Yükleniyor...