İştahsız Çocuklara Nasıl Yemek Yedirilir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 2 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğunuz yemek yemiyor ve iştahsız mı bu okadar büyük bir problem değil merak etmeyin sevgili anneler.Elbette Anneleri en çok üzen ve telaşlandıran konulardan bir tanesi çocuklarının yemek yememesi ve iştahsız oluşlarıdır bunu bende bir Anne olarak çok iyi biliyorum malesef.Çocularımıza doğru yemek yeme alışkanlığını kazandırarak onun iştahını açacak ve düzenli yemek yemesini sağlayabiliriz.Bu konuda uzmanlar biz Annelere şu tavsiyelerde bulunuyorlar.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/istahsiz-cocuga-nasil-yemek-yedirilir-7397.jpg]istahsiz-cocuga-nasil-yemek-yedirilir-7397[/IMGALT]

  Özellikle çocuklarınıza yemek aralarında abur cubur şeyler vermeyin bunları yiyen bir çocuktan iştahlı bir şekilde yemek yemesini bekliyemezsiniz açıkcası.Çocuğunuzu oylamak için eline verdiğiniz bir bisküvi veya herhanbi bir şey çocuğunuzun kendini tok hissetmesini sağlayacaktır bu durumda çocuğunuz yemek yiyemiyecektir.

  Bunu bende çok kazandırdım açıkçası çocuğunuza aile ile birlikte aynı masada yemek yeme alışkanlığını kazandırın mutlaka.Çocuk birlikte yemek yemeyi bir yaşından itibaren öğrenmelidir.


  Düzgün yemek yeme alışkanlığı için çocuklerın sofra düzenine alışık olması çok önemlidir. Çocuğunuz bir yaşına geldiğinde artık aile sofranıza oturur hale gelmeli ve yemek zamanının aile ile bir araya gelinen, herkesin yemek yediği eğlenceli bir vakit olduğunu öğrenmelidir.Ayrıca renkli yemek tabakları kullanabilirsiniz bu tarz renkli tabaklar çocukların çok hoşuna gider bu sayede daha rahat yemek yedirebilirsiniz çocuklarınıza.Yemekleri birbirine karıştırmayın çocuklar açıkcası biz büyüklerde öyle değilmiyiz karışık yemek yemeyi sevmezler pilavı ve dier yemekleri bırakın ayrı ayrı yemeyi öğrensin.

  Çocuğunuzla birlikte yemek hazırlayabilirsiniz bu çok hoşuna gidecektir.Birlikte hazırlaıdğınız yemekleri yemeyi daha çok isteyecektir.Neden yemek yemek istemediğini bulmaya anlamaya çalışın.Bu gibi durumlarda çocuklar tüm ilginin üzerlerind eolmasını isteyebilirler bu nedenlede yemek yemiyebilirler.Ve çocuğu zorlamayın bu yapılan en büyük yanlışlardan birisi bunu bile biel bir çok anne çocuğu yemek yemesi konusunda aşırı derecede zorlamaktadır.Buda çocuğun yemek yemekten dahada uzaklaşmasına neden olur.Bu önemli ayrıntılara dikkat ederek çocuğunuzun iştahsızlığının sebebini bulabilir ve ona yemek yeme alışkanlığını rahatca kazandırabilirsiniz.