İştahınızı kontrol etmenin yolları neler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 8 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. İştahınızı kontrol edin
  İştahınızı kontrol etmenin yolları
  İştahınızı nasıl kontrol edebilirsiniz

  İştahınızı kontrol etmenin yolları
  Fizyolojik ya da duygusal açlık yüzünden durdurulamayan iştah, çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

  Yiyecekleri iyi çiğneyin
  Su içmenin, kişinin kendisini tok hissetmesi açısından oldukça önemli olduğunun da altını çizen uzmanlar, ayrıca vücut susuz kaldığında, çoğu zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderdiğine dikkat çekiyor. Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geliyor. Üstelik bu şekilde tat alma duyusunun da tatmin olduğunu vurgulayan diyetisyenler, “böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor dedi.

  Dengeyi sağlayın
  Sağlığınız için Gıda ve Tarım Örgütü, Dünya Sağlık Örgütünün önerilerine uygun olarak günlük enerji tüketiminizin en fazla yüzde 25-30unun yağlardan gelmesini sağlayın.

  Doymak bilmeyen iştah
  İştahı kişinin yemek yeme arzusu olarak tanımlayabiliriz. Yani normal iştah, sağlıklı olmanın iyi bir göstergesi çünkü sebepsiz iştahsızlık ciddi hastalık belirtisi olabilir.

  [​IMG]

  Gerçek sebebi bulabilmek için insülin hormonuna ve şeker metabolizmanıza bir endokrinoloji uzmanı tarafından bakılması gerekiyor. Her şey normalse ve siz hâlâ iştahınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız o zaman kendinizi sorgulayın. Sadece salata ya da et yemek, akşama şeker deponuzun boşalmasına ve daha fazla acıkmanıza yol açacak.

  Her öğün protein ve yanında da sağlıklı bir karbonhidrat bulundurun. Eve çok aç gitmemeye özen gösterin, üç saat arayla
  beslenin.

  Neler yapalirsiniz

  Vücudunuz bazen sizi aç hissettiren ya da tokluk hissi veren hormonlar ve beyin kimyasalları üretir. Çalışmalar, uykusuzluğun bu hormonların değişmesine ve iştahın artmasına sebep olduğunu gösteriyor. Uyku düzenine dikkat edin.

  Yemeklerinize zaman ayırın. Bir masaya oturun ve rahatlayın, televizyonu kapatın. Yemekten sonra kendinize en az 20 dakika, en fazla bir saat ayırın. Bu, iştahınızla temas halinde olmanıza yardımcı olacak.

  Araştırmalar gösteriyor ki, yoğun şekilde egzersiz yapanlar, bu sırada yakılan kalorilerin hemen hemen tamamının yerine koyabilecekleri kadar enerji tüketiyor. Egzersizi daha fazla yemek için bir araç olarak görmeyin.

  Sağlık Bakanlığı onaylı ürünleri tercih edin. Araştırmalara göre, bol suyla tüketilen bu ürünler, midede şişerek hem kilo vermeye yardımcı oluyor hem de lif sayesinde kolesterolü düşürmeye fayda sağlıyor.