"İsrail'i tuzağa düşürdüler"

'Haberler' forumunda cCasT tarafından 2 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Gazeteci Mehmet Ali Birand, Gazzeye gemilerle yardım götürülmesinin "Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun bir operasyonu olduğunu" savundu.
  erdogan-davutoglu.

  Birand, “İsrail bunu beklemiyordu, tuzağa düştü" dedi.

  Posta Gazetesi yazarı Mehmet Ali Birand, Mirgün Cabas ve Ruşen Çakırın hazırladığı Yazı İşleri programına konuk oldu.

  Mehmet Ali Birand, İsrailin Gazzeye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Mehmet Ali Birand, ilginç bir iddia da bulundu. Birand'a göre; İsrail, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun hamlesi sonucu tuzağa düştü.

  Birand, şunları söyledi:

  “İsrailin orada yapmak istediği Ben Türkiyenin orada burnunu bir kanatayım da bir daha böyle abuk sabuk gemi falan göndermesin. One Minuteun da tepkisini göstermiş olurum. Fakat ileri gitti. Bu noktada, Netanyahu hükümetinin büyük payı var. Eğer Türkiye bugün bölgede sesini yükseltmiş, lider konumuna gelmişse, bu Netanyahunun sayesinde olmuştur. Nasıl Amerika Humeyniyi İrana yerleştirdiyse, Netanyahu da bir yerde Haması orada daha sağlamlaştırıyor, Türkiyenin oradaki duruşunu daha güçlendiriyor.

  İsrail fazla ileriye gittiğini anladı. Yapmak istediği Bunlar bir daha tekrar etmesin. Ne yapacak; Aylarca sorguluyorum diyecek, sonra gönderecekti. Ama bu kadar çabuk göndermesi, pes etmesidir.

  Bugün kriz donduruldu diyebiliriz. Bundan sonra Türkiye özür dile benden diyecek, İsrail özür dilemeyecek. Uluslararası kamuoyuna, Birleşmiş Milletlere dönecek Yaptırım yapın diyecek, olmayacak. Onlarla mücadele edeceğiz. Tazminat talebi de olabilir ama İsrail şimdiye kadar kimseye tazminat ödemedi, bundan sonra da ödemesi sözkonusu değil. Krizin sıcaklığı burada bitti.

  Hamasla birlikte Amerika da paralize oluyor. Gazze ablukasıyla Haması oradan atma grişimi, nasıl Amerika Irakta yanlış politikalar sonunda bataklığa girdiyse... İsrail de Gazzede batıyor.

  İsrail çok ağır bedel ödeyecektir ama eninde sonunda Hamasla anlaşacak, bunun yolu yok.

  Bu olay bir kere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu operasyonudur, bunun çok iyi bilmemizde yarar var. Basit bir insani yardım değildir. Bu, Gazzenin blokajını kırmak için bilinçli olarak hazırlanmış, Türkiye, uluslarası hareketin parçası olmayı kabul etmiştir. İstediği takdirde bunu hemen durdurabilirdi, hiç problem değildi. Ama buna göz yumulmuştur. Askeri müdahale beklenmiyordu. Bögedeki dengeler ilginç bir şekilde değişmeye başlamıştır.

  Erdoğan ve Davutoğlu operasyonu, İsraili tuzağa düşürdü. İsrail bunu beklemiyordu, Araplar da beklemiyordu. Türkiye, belki Müslüman dünyasında dost ediniyor. Arap dünyası ile Osmanlı'nın torunları arasında yeniden bir kucaklaşma başladı.

  Dengeler değişiyor. İsrail, kendi enayiliğinden tuzağa düştü. Bu şekilde tepki göstermeselerdi, insan öldürmeselerdi bu sonuca varılmazdı. Ne olurdu, o zamanda arka arkaya konvoylar gelmeye başlardı. Çünkü onların ateş etmesinin nedeni, konvoyun önünü kesmekti. Türkiyenin bir kere daha başka bir gemiye 400 kişiyi doldurup, silahlı saldırı tehlikesine rağmen oraya göndermesi güçtür.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 May 2016
Yükleniyor...