İsraili attığı bombalardaki korkunç sır

'Haberler' forumunda chemist tarafından 4 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. İsraili attığı bombalardaki korkunç sır
  "Misket" şüphesi


  İsrail'in Gazze'ye yaptığı harekatta insanları dehşete düşüren nokta Gazze üzerinde patlayan bombalar oldu.

  Uçaklardan atılan bombalar, hava fişek gibi saçılıyor ve düşerken çok geniş bir alana yayılıyor. İşte bu görüntüler "acaba İsrail harekatta kullanılması yasak olan misket bombaları mı kullanıyor?" sorusunu gündeme getirdi.
  Bölgeden bu fotoğrafları geçen Reuters ajansı, bunlara "bomba" ya da "füze" demiyor bunun yerine "weapons system" yani "silah sistemleri" terimini kullanıyor. İsrail'in kullandığı silahlar hakkında ise henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.


  MİSKET BOMBALARI
  On binlerce kişinin ölümüne ve sakatlanmasına yol açan misket bombaların yasaklanmasıyla ilgili uluslararası anlaşma, Norveç’in başkenti Oslo’da imzalanmaya başladı. Anlaşmanın bugün ve yarın 100’den fazla ülke tarafından imzalanması bekleniyor.
  İhtiva ettiği çok sayıda küçük bomba hemen patlamayarak kara mayınları haline gelen misket bombalarının yasaklanmasıyla ilgili anlaşma, mayıs ayında İrlanda’nın başkenti Dublin’de, 107 ülke tarafından kabul edildi. Bu mühimmatın dünyanın önde gelen üreticileri ve en fazla stokuna sahip olan ABD, Rusya ve Çin bu sürecin dışında kaldı.
  Kara mayınlarının yasaklanmasıyla ilgili Ottawa anlaşmasından ancak 11 yıl sonra, kullanımının yasaklanmasıyla ilgili anlaşmanın imzalanabildiği misket bombalarıyla ilgili bazı bilgiler şöyle:  MİSKET BOMBASI NEDİR?
  -"Bomba içinde bomba" olarak bilinen misket bombası, hedefe atıldığında
  "ana bomba" infilak edince içindeki yüzlerce misket büyüklüğündeki bombacıklar çok geniş alana yayılarak arka arkaya infilak ediyor.
  Havadan ve karadan atılabilen, havada kırılarak açılan misket bombaları birkaç futbol sahası büyüklüğündeki alana ihtiva ettiği 200 civarındaki bombacıkları bırakıyor.
  -Mühimmatın atıldığı bölgedekiler ölüyor ya da yaralanıyor. Çok sayıda bombacık da hemen infilak etmemesi nedeniyle kara mayınları gibi yıllar sonra sivilleri öldürüyor ya da sakat bırakıyor.


  NE ZAMAN VE NERELERDE KULLANILDI?
  -İlk kez Sovyetler Birliği tarafından 1943’te Nazi birliklerine karşı kullanıldı.
  -ABD ordusunun 1964-1973 arasında Laos’ta yaklaşık 260 milyon misket bombası attığı bildiriliyor.
  Bugüne kadar yaklaşık 400 bini temizlenebilen bu mühimmat, 11 bin kişiyi öldürdü.
  -ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İsrail’den Etiyopya Eritre’ye kadar en az 15 ülke tarafından kullanıldığı bilinen misket bomları, az sayıda silahlı grup tarafından da kullanıldı.
  -Yoğun olarak Körfez Savaşı’nda, Çeçenistan’da, eski Yugoslavya’da,
  Afganistan ve Irak’ta kullanılan misket bombaları, NATO’nun Sırp güçlerinin Kosova’dan çıkarılması için 1999’da düzenlediği hava saldırısında, İsrail’in 2 yıl önce Hizbullah’ı hedef aldığı Güney Lübnan saldırıları sırasında da atıldı.
  -Rusya, havadan ve karadan atılan birkaç tip misket bombasını 2008’de
  Gürcistan’ın Gori bölgesinde birkaç yerde kullanırken, aynı dönemde Gürcistan da Rusya ile çatışmasında misket bombaları attı.  SİVİLLER İÇİN BÜYÜK TEHDİT
  -Savaşlar sonrasında da siviller için daimi tehlike oluşturan misket bombalarının kayıtlara geçen kurbanlarının çoğunu siviller, yaklaşık dörtte birini de çocuklar oluşturdu. Uluslararası sivil kuruluşlara göre misket bombaların kurbanlarının yüzde 98’ini siviller, yüzde 27’sini çocuklar oluşturuyor.
  -Misket bombalarının zarar verdiği sivillerin yüzde 60’ının, günlük faaliyetleri sırasında bu mühimmatın kurbanı olduğu belirtiliyor.
   
  Son düzenleme: 4 Oca 2009
 2. Cevap: İsraili attığı bombalardaki korkunç sır

  Resimlere bakıyorumda Kurşun gibi yağdırıyorlar insanların üstüne :(

  israil denen sözüm ona güya devlet kuruluşundan bu yana gösterdiği kan ve göz yaşı zulüm ve işkenceleriyle milyonlarca insana kan kusturuyor .Yokmu bunlara dur diyecek..??:(
   
Yükleniyor...