İsrail'den Türkiye'ye tehdit

'Haberler' forumunda cCasT tarafından 30 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Türkiye İsrail uçaklarına kapıyı kapadı, Tel Aviv aklınca uyardı: İki kez düşünün.

  İsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik kriz her geçen gün biraz daha derinleşirken İsrailden tehdit gibi bir uyarı geldi. İsrailli yetkililer Türkiyenin hava sahasını İsrail askeri uçaklarına kapatmasına sert tepki gösterdi.

  Üst düzey İsrailli bir yetkili İngiliz Sky News televizyon kanalına Türkiyenin iki ülke arasındaki krizi daha da derinleştirmeden önce iki kez düşünmesi gerektiğini söyledi. Yetkili, “Türkiye gerginliği tırmandırma yolunu seçmiş görünüyor ve bu hiçkimsenin menfaatine değildir. Eğer ilişkileri tamamen koparmak için bahane arıyorlarsa bu Türkiyenin Ortadoğudaki durumuna zarar verir dedi.

  Adı açıklanmayan İsrailli yetkili Sky News kanalına, “Askeri alanda işbirliği daima her iki ülkenin de menfaatleri doğrıultusunda yürütülmüştür ve bunun değişmesi için bir neden yoktur dedi. CNNTÜRK'ün haberine göre yetkili, Türk hükümetine yaptığı çağrıda Sovyetler Birliğinin başına gelenleri hatırlattı ve, “Sovyetler Birliği de 1967 yılında İsraile sırtını dönmüştü ama daha sonra bölgede etkinliğini kaybedince buna pişman oldu dedi.

  Türkiye İsrail ordusu yetkililerini Polonyada bulunan Auscwitzde düzenlenen bir anma törenine götürmek üzere hava sahasını kullanmak isteyen bir İsrail askeri uçağına geçiş izni vermedi. Bunun dışında en az bir İsrail askeri uçağının daha geri çevrildiği tahmin edilirken, Türkiye bundan böyle İsrail askeri uçaklarının hava sahasını kullanmasını duruma göre değerlendirileceğini açıkladı.