İsrailden Son İhtar

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 5 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. İsrailden Son Çağrı

  TSİ 10.22'de gelen bilgiye göre, Reuters haber ajansına konuşan İsrailli Yarbay Avital Liebovich, İrlanda gemisinin rotasını değiştirmeyi reddetmeye devam etmesi durumunda, İsrailli komandoların gemiye çıkacağını söyledi.

  Liebovich, "Bize başka seçim bırakmazlarsa, gemiye çıkmak zorunda kalacağız" diye konuştu.

  İsrail ordusu bundan yaklaşık bir saat önce, aralarında Nobel ödüllü bir aktivistin de bulunduğu 20 kişi ve yaklaşık bin tonluk yardım malzemesi taşıyan gemiye defalarca Aşdod'a yönelmesini söylediklerini, ancak geminin bu çağrılara uymadığını açıklamıştı.

  İsrail ordusunun, Twitter üzerinden TSİ 11.13'te yaptığı açıklamada, İrlanda gemisinin karadan 28 mil açıkta seyrini sürdürdüğü belirtildi.

  İrlanda gemisinin, en az üç savaş gemisi tarafından takip edildiği bildiriliyor. Geminin, Aşdod limanına çekilmesini talep eden İsrail, gemideki yardım malzemelerinin, kontrol edildikten sonra karayoluyla Gazze'ye ulaştırılmasını istiyor.

  BBC, gemide 5 İrlanda vatandaşı, 6 Malezyalı ve 9 mürettebat bulunduğunu bildirdi.

  "BM KONTROL ETSİN"


  “Rachel Corrie gemisinde bulunan 1976 Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead Maguire, BM'den ya da bağımsız bir uluslararası kuruluştan yetkililerin, Gazze'ye ulaşmadan önce gemideki yardım malzemesini kontrol etmesine açık olduklarını söylemişti.

  "Rachel Corrie" isimli bin 200 tonluk yük gemisinin, İsrail'in askeri operasyonuna hedef olan yardım filosundaki diğer gemilerle birlikte Gazze'ye ulaşması planlanmış, ancak İrlanda'dan kalkan gemi geç kaldığı için Kıbrıs açıklarındaki buluşma noktasına zamanında varamamıştı.

  İsrail komandolarının yardım filosuna yönelik düzenlediği kanlı baskında tamamı Türk 9 kişi ölmüş, onlarca insan da yaralanmış ve gemilerin Aşdod limanına çekilmesi sağlanmıştı.
   
Yükleniyor...