İsrail Türkiye'nin Sabrını Ölçüyor

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 3 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. İsrail iyice Küstahlaştı.
  Jerusalem Post gazetesindeki bir makalede, "Şu an yanmakta olan bir ateşe benzin dökmek iyi bir fikir değil. Ama istersek gelecekte Türk büyükelçisinin sandalyesini bir beş santimetre daha alçaltabiliriz" dendi.

  İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon, Türk Büyükelçi Çelikkol ile yaptığı görüşmede, oturduğu koltuğu Çelikkolun koltuğundan yüksekte tutarak mesaj vermeye çalışmıştı.

  İsrail'in yardım konvoyu müdahalesi sonrasında İsrail basını da bölündü. Haaretz gibi gazetelet İsrail'in operasyonunu eleştirir bir tavır alırken, Jerusalem Post gazetesi operasyona destek veren haber ve makaleler yayınlıyor.

  Jerusalem Post'ta bugün Nachman Shai imzası ile yayınlanan bir makalede, "Şu an yanmakta olan bir ateşe benzin dökmek iyi bir fikir değil. Ama istersek memnuniyetsizliğimizi gelecekte Türk büyükelçisinin sandalyesini bir beş santimetre daha alçaltarak gösterebiliriz" dendi.

  Kadima Partisi'nden milletvekili ve eski İsrail ordusu sözcüsü olan Shai'nin makalesinin başlığı, "Bırakın Türkler sinirlensin".

  "Bırakalım Türkler bağırsın, çağırsın ve kendi başlarını döndürsünler" denen makalede şu ifadeler yer aldı:

  "Gazze'ye giden gemileri engellemeye hakkımız olduğu açık. Ama ele gemileri ele geçirmek tek yol muydu? Bu sorunun cevabı detaylı raporlar sonucunda açıklanacak.

  HER İFADEYE CEVAP VERMEK ZORUNDA DEĞİLİZ

  Ululslararası eleştirileri ve soruşturma baskısını durdurmak için, İsrail'in inisiyatifi ele almasını ve bir komite kurmasını öneriyorum.

  Türklere gelince, bırakalım Türkler bağırsın, çağırsın ve kendi başlarını döndürsün. Her korkunç ifadeye cevap vermek zorunda değiliz. Eleştiriyi yutmak, derin bir nefes almak ve onların bu kamusal oyunu oynamasın izin vermek durumundayız.

  TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER KOPARSA ÇOK ŞEY KAYBEDERİZ

  Herhangi bir direkt çatışma, tüm bağların kopmasına neden olur. Ve bu olursa çok şey kaybederiz. Bu sadece diplomasi ile ilgili değil, Türkiye ile ilişkilerimiz daha derin, önemli ekonomik ve güvenlik mevzuları söz konusu.

  Şu an yanmakta olan bir ateşe benzin dökmek iyi bir fikir değil. Ama istersek memnuniyetsizliğimizi gelecekte Türk büyükelçisinin sandalyesini bir beş santimetre daha alçaltarak gösterebiliriz."

  AKILLI DA OLMAMIZ LAZIM

  Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da halkını memnun etmek için yaygara yapması gerektiğini de anlamalıyız. Bu bizim oynanmasına izin vermemiz gereken bir iç politika sorunu.

  Nihayetinde, 9 insan öldü ve Gazze ablukası hala duruyor. Bu bazılarının sandığı kadar büyük bir başarı değil. Şu anda sadece doğru değil, akıllı da olmalıyız."
   


Similar Threads: İsrail Türkiye'nin
Forum Başlık Tarih
Haberler İsrail Askerleri Mescid-i Aksa'ya Neden Girdi? 8 Mart 2013
Haberler İsrail'de laptop faciası 28 Mart 2012
Haberler Ali Ekber Salihi: "İsrail'i Bir Haftada Haritadan Sileriz" 17 Mart 2012
Haberler Erdoğan Obama İsrail görüşmesi 16 Eylül 2011
Haberler Beşiktaş İsrail maçı-15 Eylül 2011 13 Eylül 2011