İsrail özür dilemezse gereğini yaparız

'Haberler' forumunda cCasT tarafından 9 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Türkiye son noktayı koydu. Dışişleri Bakanı Davutoğlu İsrail'i Londra'dan uyardı.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Londrada İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague görüştü. Ortak basın açıklamasında ilk sözü alan Hague, ABnin Türkiyenin üyeliğini reddetmesinin çok büyük hata olacağını söyledi. İki ülkenin uluslararası alanda bir çok konuda ortak çıkarları olduğunu belirten Hague, çok yakın zamanda Türkiye ile İngiltere arasında yüksek stratejik ortaklık anlaşması imzalayacaklarını dile getirdi. Davutoğlu ise İsrail ile yaşanan gerginlikle ilgili soruyu, “İsrail özür dilemezse gerekeni yaparız diye yanıtladı.

  SUÇ İŞLEDİLER

  Davutoğlu, İsrailin Türkiye vatandaşlarını uluslararası sularda öldürdüğünü belirterek, şöyle konuştu: “Ortada bir suç var. Bu vatandaşlar İsrail sularını ihlal etmedi. Hiç bir İsrail vatandaşını öldürmedi. Peki kim öldürdü bu vatandaşları? Eğer İsrail bu sorumluluğu üzerine alır ve özür dilerse biz de önümüze bakar ve iki ülke ilişkilerini nasıl daha geliştirebiliriz buna bakarız. Eğer özür dilemezlerse o zaman uluslararası bir soruşturmayı kabul etsinler. Bu bizim ülkemizin onurudur. Bunu yapmak için de ne gerekiyorsa yapacağız.

  FINANCIAL TIMES'A KONUŞTU

  Financial Times gazetesi de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı bir mülakatı yayınladı. "Türkiye, Avrupa Birliği'nin en önemli önceliği olduğunu söylüyor" başlığı ile verilen mülakatta, Ahmet Davutoğlu Türkiye'nin Batı'dan uzaklaştığı yolundaki endişelerin doğru olmadığını söyledi, bu tespiti "saçma" buldu. Ankara'nın en önemli stratejik hedefinin Avrupa Birliği üyeliği olduğunu üstüne basarak belirten Dışişleri Bakanı, "Kimse bu sürecin gecikmesiyle ilgili olarak Türkiye'yi suçlayamaz" dedi.