İsrail Askerleri Dövdü..

'Haberler' forumunda Romantiq tarafından 6 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. İsrail askerleri dövdü
  Eski Amerikan Deniz Komandosu Ken OKeefe (40), tüm gönüllüler Turkiyeye sınır dışı edildikten sonra Gazzeye gitmekte ısrar ettiğinden İsrail askerleri tarafından dövüldü.
  Mavi Marmaraya saldırı sırasında iki İsrail komandosunun silahlarını alıp onları etkisiz hale getiren eski Amerikan Deniz Komandosu Ken OKeefe (40), tüm gönüllüler Turkiyeye sınır dışı edildikten sonra Gazzeye gitmekte ısrar ettiğinden İsrail askerleri tarafından dövüldü ve dün İsrailde can güvenliği kalmayınca THY uçağı ile üstündeki kanlı elbiseleri ile Atatürk Havalimanına geldi. Kapakta Keefe'nin kanlı görüntüsünü verdik. İsrail'de yaşanan insanlık dramını gözler önüne sermek için bu fotoğrafı kullandı.

  Aynı zamanda Filistin vatandaşı olan gönüllü, Filistin vatandaşlık kağıtlarını gösterip Gazzeye gitmekte ısrar edince İsraillilerin kötü muamelesiyle karşılaştı.

  İşkence sırasında başı kilitlenip boğazı sıkıştırılınca tutuklu olduğu yerde yemek yiyemediğinden aç kalan Ken OKeefee iki yıl önce 2008 yılı Ağustos ayında 2 Gazzeye Özgürlük gemisinden birine kaptanlık yaptığından Filistinliler tarafından Filistin vatandaşlığı verildiği öğrenildi.

  ABD VATANDAŞLIĞINI REDDETTİ

  2003 yılında Irak Savaşını önlemek için Canlı Kalkan hareketini başlatan Ken OKeefenin bu savaş yüzünden ABD vatandaşlığını reddettiği ve pasaportunu yırttığına tanık oldum. Büyükannesi İrlandalı olduğu için İrlanda vatandaşlığına geçen aktivistin, Mavi Marmara saldırısından sonra İsraillilerin sınır dışı etme girişimlerini reddettiği ve İsrailde yargıç karşısına çıktığı öğrenildi. Çarşamba günü Ben Gurion Havaalanına transfer edilen Ken OKeefenin Filistinlinli olduğunu kabul eden İsrail makamları, belgelerin yanlış olduğunu ileri sürdüler. İsrail polisi ve yetkililer tarafından başından dövülen ve büyük bir olasılıkla kaburga kemikleri kırılan vücudunun çürük içinde olduğu görüldü.

  İlk dövülmesinde başı kilitlenen aktivistin avukat bulamadığı ve telefon konuşması yapamadığı için sağlık muayenesini reddettiği öğrenildi. Perşembe günü mahkemeye çıkan Ken OKeefe, yargıcın sınır dışı mahkemesi sürerken gözaltında tutulması kararı üzerine İsraili terk etmeyi tercih etti. İkinci kez hücrede dövüldükten sonra da eski deniz komandosu, tedavi edilme teklifini reddetti.

  Ken OKeefei İstanbulda İrlanda Konsolosluğu yetkilileri karşıladı.

  Ken OKeefe, telefonla şu ifadeyi verdi: Gemiyi savunma rolümü tartışmak isterim. İki İsrail komandosunu silahsız hale getirdim. İsraillilerin elinde iki kez dayak yedim

  Tutukluyken iki kez dövülen Ken OKeefenin Filistinli eşi Fadwa Dajani, Hürriyete bilgi verirken Ken ile iki üç kez telefonla konuştuğunu söylerken “İlk dövmelerinde boynunu kitleyen bir işkence uyguladılar. Ken bu yüzden gırtlağı tahriş olduğundan yemek yiyemedi ve aç kaldı. Ertesi gün Filistine geçebilmek için direndi ve yargıç karşısına çıktı. Mahkeme sınır dışına karar verince avukatı İsrailde can güvenliği kalmadığından burayı terk etmesini tavsiye etti. Mahkemeden sonra kaldığı hücrede İsrailliler onu ikinci kez dövdüler. Onun İsrailde kalmasını istemediler. İrlandaya İsraili terk etmesi için telkinde bulundular diye konuştu. Fadwa Dajani, İsraillilerin kanlı elbiselerini çıkartıp temiz elbise giymesi talebini de eşinin geri çevirdiğine dikkat çekti.

  CANLI KALKAN OLARAK GİTMİŞTİ

  2003 yılında benle birlikte Irak savaşını önlemek için Canlı Kalkan olarak Bağdata gelen Ken OKeefe, Birinci Körfez Savaşında Marine komandosu olarak savaşa girmiş ve ondan sonra savaşa karşı bir aktivist olarak faaliyet göstermiş ve canlı kalkan olarak gittiği Iraktan dönünce birkaç yıl önce İngilterede Filistinli Fadiwa Dajani ile evlenmişti.