İspanyolların Değişik Özellikleri

'Ülkeler' forumunda Masal tarafından 8 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. İspanyolların Farklı Özellikleri


  İspanyolların Genel Özellikleri Nelerdir


  Modern İspanyada Avrupalılar arasında yaygın olan giyim türleri hakimdir. Eskiden kalma ya da dans gösterilerinde ise flamenko danslarında giyilen giysiler, katlı kadın elbiseleri, gül desenli giysiler, siyah ve kırmızı renkli gösterişli kadın kıyafetleri ve erkeklerde ise vücudu saran siyah renkli özel kıyafetler kullanılmaktadır. Ayakkabılar da ses çıkarması için altları özel takviyeli genelde siyah renkte bantlı ve kısa topukludur.

  İspanyanın yemek kültürü Türk mutfağına çok benzemektedir. Tek fark, İspanyolların fazla yemek yemeye düşkün olmalarıdır. Günde iki defa kahvaltı yapan İspanyollar, akşam yemeklerini ise saat 23:00 civarında yemeği tercih ediyorlar. Uykusuz gecelerin kenti, yakıştırmasını sonuna kadar savunmak için olsa gerek.

  İspanyanın yöresel dansı Flamenko; popüler halk müziği ile çingene ezgilerinin birleşmesinden ortaya çıkan bir müzik, güzel çingene kızlarının hoş kostümleri içinde ayaklarını hafifçe yere vurarak ve el hareketleriyle ortamı ısıtarak yaptıkları bir dans

  İçecekleri;

  Şarap : Market raflarında farklı üzümlerden farklı fiyatlarda tabii ki bir sürü çeşit var. ( Beyazlar chardonnay , kırmızılar ise merlot, cabarney sauvignon ve tabii rioja ağırıklı )

  Rioja :
  İspanyanın yöresel siyah üzümleri tempranillo düşük aside oranına, orta derecede alkole sahip ve çok koyu renkli. Rengini açmak için tahta içinde yaşlandırılarak renksiz garnacha tinta üzümü ile karıştırılıyor.

  Cava : Şişede fermante edilen Cava özünde fransız methodları ile üretilen bir köpüklü şarap. Fransızların şampanyası ile catalanların köpüklü şarabı cava arasındaki farkların kaynağı kullanılan üzüm, üzümün yetiştirildiği toprağın cinsi ve tabii iklim. Cavanın şampanyadan en büyük farkı ise en kısa sürede tükeltilme gereği.

  Santgria: İdeal yaz içeceği olarak tüketilen Santgrianın ana malzemeleri kırmızı(belki roze) şarap, bol buz ve tercihen portakal dilimleri, ananas suyu,likör ve toz şeker. Sürahiye koyup karıştırıyorsunuz, oluyor Santgria.