İsmet Uçma Kimdir Hakkında Kısa Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 11 May 2012 tarihinde açılan konu

1. İsmet Uçma

Türk ilahiyatçı, iktisatçı, siyaset bilimci ve yayıncıdır. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olmuştur. Yüksek Lisansınıda bu üniversitede yapan Uçma, doktorasını da tamamlamıştır. Öğretmenlik, editörlük gibi çeşitli alanlarda da çalışmış 2015 yılında Ak Parti’nin İstanbul 1.bölgeden milletvekili adayı olmuştur.

HAYATI
    1955 yılında Ordu’nun Fatsa ilçesinde doğan Uçma, eğitim hayatını tamamladıktan sonra özel okulda öğretmenlik yaparak çalışma hayatına başlamıştır. 1983 yılında yayıncılık hayatına adım atmış, editör olarak çalışmıştır. İşaret Yayınları ve Şehir Yayınlarının kurucu olan İsmet Uçma, 1994-1997 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclisi Üyeliğine seçilmiştir.Ak Parti’nin kurucu üyelerindendir. Birleşik Dağıtım, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği, NEŞKO, İTO Basın Yayın Komisyonu, ÜSEV gibi çeşitli kuruluşlarda farklı görevler edinmiştir.1991 yılında Türkiye Yazarlar Birliğinin ‘Yılın Yayıncısı’ ödülünü almış olan Uçma, evli ve altı çocuk babasıdır. Aynı zamanda Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliği de yapmış olan İsmet Uçma, kadına yönelik şiddetin sebeplerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan meclis araştırması komisyonu üyesidir.