İsmail Habip Sevük Kimdir Hayatı ve Çalışma Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 8 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. İsmail Habip Sevük

  Doğum 1892/Edremit
  Ölümü 17 Ocak 19547İstanbul
  Meslek Yazar, edebiyat tarihçisi, gazeteci, siyasetçi


  İsmail Habip Sevük, milli mücadele destekçisi yazıları ile tanınan siyasetçi, yazar. İlk edebiyat tarihi kitabı olan Türk Teceddüt Edebiyatı Tarihi’nin yazarıdır. 7. Dönem Sinop Milletvekili olarak mecliste görev aldı.

  HAYATI
  EĞİTİM VE ÇALIŞMA HAYATI

  Edremit doğumlu yazarımızın babası Jandarma Binbaşı Mustafa Habib beydir. İlköğrenim yılları Edremit’te lise yılları ise Bursa’da geçmiştir. Edebiyata merakı lise yıllarında hocası olan Hüseyin Siret beyden geçmiştir. Liseden mezun olduktan sonra İstanbul Darülfünununda hukuk eğitimi almıştır.Mezuniyet ardından bir süre öğretmenlik hayatına atılmış ve bu meslek peşinden Kastamonu, İzmir, Ankara illerinde edebiyat ve felsefe alanlarında eğitim vermiştir.Kastamonu yıllarında ittihat ve terakki cemiyeti şube müdürlüğü ve yayın organı olan Köroğlu’nun başyazarlığını yapmıştır.İzmir işgalinden sonra Balıkesir’e geçmiş ve burada İzmir’e Doğru dergisinin yöneticileri arasında yer almıştır. Balıkesir’inde işgali üzerine tekrar Kastamonu’ya dönüş yapar ve burada Açıksöz gazetesinde iki yıl çalışıp kurtuluş savaşının bitimiyle Ankara’ya dönüş yapar.Ankara yıllarında yazarlık hayatına devam ederken Yeni Gün'ün ve Anadolu Ajansı'nın muhabiri olarak 1923 yılı Mart ayında Mustafa Kemal’in Adana, Mersin, Konya illerine yaptığı seyahatlerine katıldı. Dönüşte izlenimlerini bir dizi halinde Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde yayımladı.Adana’da Maarif Eminliği görevi yapar ve ardından İstanbul’a gelerek Galatasaray Lisesinde edebiyat öğretmenliği hayatına tekrar başlar. Galatasaray Lisesi edebiyat öğretmeni iken milletvekilli seçildi. TBMM VII. dönemde Sinop milletvekili olarak yer aldı.Hiç evlenmeyen İsmail Habib Sevük, 1946'da emekliye ayrılarak kendisini tamamen yazmaya verdi. 17 Ocak 1954'te gırtlak kanseri nedeniyle İstanbul'da yaşamını yitirdi.Cenazesi Merkezefendi Mezarlığı’na defnedildi.

  EDEBİ HAYATI

  Türk Teceddüt Edebiyatı Tarihi ile dikkatleri üstüne çekmiş ve birçok eleştirinin odağında kalmıştır. Bu eserde Tanzimat dönemine kadar olan edebiyatın genel görünümü hakkında bilgiler vermiş ve Fransız edebiyatı ile eş zamanlı incelemeye, kıyaslamaya başvurmuştur.Gezi türünde iki adet kitabı bulunan yazarımızın bu kitapları yurt dışı hatıraları ve görevlendirilmiş olduğu yerlerdeki hatıraları üzerine kaleme almıştır. Atatürk ile seyahatleri sırasında edindiği bilgileri ve hatıraları ise O Zamanlar adlı eserinde kaleme almış kişilik ve yaptığı devrimler üzerine analizini ise Atatürk İçin adlı eserinde ayrı olarak sunmuştur.Batı ile kıyas yaptığı iki ciltlik bir eseri ise Avrupa Edebiyatı ve Biz adlı eserdir. Bu eserinde yabancı yazarlar ve milli yazarlarımızı kıyaslamaya başvurmuş hayatları hakkında bilgiler sunmuştur.
   


Similar Threads: İsmail Habip
Forum Başlık Tarih
Biyografi Ressam Namık İsmail Hayatı ve Eserleri Nelerdir? 17 Nisan 2017
Biyografi İsmail Volkan Akçaalan Kimdir, Hakkında Bilgi 15 Ağustos 2015
Biyografi İsmail Baki Tuncer Biyografisi 19 Şubat 2014
Biyografi İsmail Hacıoğlu Hayatı Fotoğrafları 1 Şubat 2013
Biyografi Muhammed İsmail Kimdir, Kısaca 14 Kasım 2012