İşletim Sistemleri Nelerdir

'Teknik Yardım' forumunda HazaN tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. İşletim sistemleri hakkında bilgi, işletim sistemi nedir, başlıca işletim sistemleri

  İşletim sistemi, bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama programlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır.

  İşletim sistemi, bütün diğer yazılımların belleğe, girdi/çıktı aygıtlarına ve kütük sistemine erişimini sağlar. Birden çok program aynı anda çalışıyorsa, işletim sistemi her programa yeterli sistem kaynağını ayırmaktan ve birbirleri ile çakışmamalarını sağlamaktan da sorumludur.

  2005 yılı itibari ile, en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri iki ana grupta toplanabilir: Microsoft Windows grubu ve UNIX benzeri işletim sistemlerini içeren grup (bu grup içinde pek çok Unix versiyonu, Linux ve Mac OS sayılabilir).

  UNIX, akademik çevrelerde ve sunucu olarak kullanılmaktayken, Windows ise evde ve ofislerde masaüstünde tercih edilmektedir. Masaüstü bilgisayarlarında Windows, diğer işletim sistemlerinden çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır ve çeşitli araştırmalar Windows'un masaüstünde pazar payının %90 ile %98 arasında olduğunu göstermektedir. Linux sunucularda yaygın olarak kullanılmaktayken, evlere ve ofis masaüstlerine de yavaş yavaş girmektedir. UNIX'in ana kısımlarından yararlanan Mac OS ve onun öncülleri ise daha çok masaüstü yayıncılıkta kullanılmaktadır.

  Başlıca işletim sistemleri
  GNU/Linux
  Mac OS
  Windows
  UNIX
  Vista
   


Similar Threads: İşletim Sistemleri
Forum Başlık Tarih
Teknik Yardım bilgisayar işletim sistemleri hakkında bilgi 8 Ocak 2011
Teknik Yardım İşletim Sistemi Nedir? 28 Ocak 2015
Teknik Yardım Android İşletim Sistemi Hatası 23 Eylül 2012
Teknik Yardım Android İşletim Sistemi Nasıl Güncellenir 20 Eylül 2012
Teknik Yardım Android İşletim Sistemi Nasıl Yükseltilir 20 Eylül 2012