İslamiyetten önce ve sonraki kıyafet

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. İslamiyetten önce ve sonraki kıyafet
  Soru
  İslamiyete girildikten sonra peygamber efendimiz kıyafetinde, müslümanlar kıyafetlerinde değişiklik yapmışlar mıdır? Aynı zamanda yaşayan müşriklerle aynı kıyafetleri giymeye devammı edilmiştir?


  Değerli kardeşimiz;


  İslam dini geldikten sonra Peygamberimiz cahiliyye dönemindeki adetlerin bir kısmını kaldırmış, bir kısmını da kaldırmamıştır. Giyim kuşamda da İslama uygun olmayan kısımlarını yasaklamış, uygun olanları ise tavsiye etmişlerdir. Mesela altın ve ipek gibi zinet ve giyim eşyalarını erkeklere yasaklamıştır.

  Aynı şekilde kadınlar için tesettür farz kılınmıştır. Cübbe, sarık gibi cahiliyye döneminde kullanılan elbiseler ise kaldırılmamıştır.

  Kurtubî, kadınların başörtülerinin yakaları üzerine gelecek şekilde örtünmesi ile ilgili ayeti tefsir ederken şöyle der: "Tesettür ayeti inmeden önce müslüman kadınlar, başörtülerini iki omuzları arasından salıverirler, kulakları ve boyunlarıyla göğüslerinin önemli bir kısmı açık kalırdı. Saçlarının da bir bölümü görünürdü. Yüce Allah, ilgili ayetle bu şekil örtünmeyi yasakladı ve başörtülerini iyice örtecek şekilde bağlanmasını emretti.


  Selam ve dua ile...