İslamiyette Eş Seçimi

'Dini Bilgiler' forumunda Merve tarafından 4 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. İslamiyette Eş Seçimi
  İslamiyette Eş Seçimi Nasıl Olmalı


  İslamın evlilik konusundaki yasalarının genelini incelediğimiz zaman, şu sonuca ulaşmaktayız:
  İslam dini evlilik müessesesine bağlı olan örnek olarak; mihr, çeyiz, takı, örf, adap, tören v.b. benzer konularda kolaylaştırmayı ve sadeliği emretmektedir. Ancak “Eş seçimi konusunda dikkatli olmayı emretmektedir. Evlendirme konusu hakkında şöyle buyurmaktadır:
  “Kolaylaştırınız Çok dikkat etmeyiniz Evliliklerin en hayırlısı, en kolay olanıdır Eşlerin en iyileri, mihrleri en az olanlardır Eşlerin en iyileri, masrafları en az olanlardır
  Ancak sıra “Eş seçimi ve “Eş seçiminin ölçüleri konularına gelince şöyle buyurmaktadır:
  Dikkat ediniz Çöplükte büyümüş olan gülden sakının Aptalla evlenmekten kaçının Boynuna taktığın gerdanlığa iyi bak.
  Bu konu hakkında daha birçok uyarı bulunmaktadır.
  Bundan dolayı, bu “İki çeşit yasa birbirleriyle karıştırılmaması ve yanlış yapılmaması için çok dikkat edilmelidir. “Kolaylaştırmak kendi yerinde “Dikkat etmek de kendi yerinde olmalıdır. “Her şey kendi yerinde güzeldir.

  Eş Seçimindeki Kıstaslar
  Eş seçmek için bazı kıstaslara sahip olmak zorundayız. Yani kız ve erkek, “Nasıl bir eş istemektedirler? Özellikleri nelerdir? gibi konular hakkında bazı kıstaslara ve ölçülere sahip olmalıdırlar. Örnek olarak; yolculuğa çıkmak isteyen bir kimse, öncelikle gideceği yeri belirlemeli sonra yolculuğa çıkmalıdır. Ancak yolculuğa çıkması gerektiğini bilir de, gideceği yeri göz önünde bulundurmazsa; şaşkın bir halde oradan oraya dönüp duracaktır.
  Eş seçimi konusunda göz önünde bulundurulması gereken kıstaslar, ölçüler, değerler ve özellikler iki kısımdır:
  a-Mutlu bir yaşam için kesinlikle gerekli olan kıstaslar.
  b-Olgunlaşmak, daha güzel olmak, daha iyi yaşamak için olan ve genellikle kişilerin yapılarıyla ilgisi olan kıstaslar.
  Şimdi bu kıstasları, ölçüleri, özellikleri ve değerleri incelemeye başlayacağız:

  Bir-Dindarlık (Kesinlikle gerekli olan kıstaslardandır.)

  Dini olmayan bir insan her şeye sahip olsa da, hiçbir şeyi yok demektir. Dinsiz bir insan, hakikatte “Hareket eden bir ölü gibidir. Yaşamın en asli konusu olan dine bağlı olmayan bir insanın; hayatını paylaştığı kimsenin ve eşinin haklarına saygı göstereceğine dair hiçbir garanti bulunmamaktadır.
  Dindar bir insan, hiçbir zaman dinsiz bir eşle anlaşamaz ve mutlu bir yaşam sürdüremez. Dindar bir insan, eşinin öteki eksikliklerine tahammül edebilir. Ancak “Dinsizlik ve laubalilik gibi eksikliklere tahammül etmesi olanaksızdır.
  Evet, eğer ikisi de dinsiz olurlarsa ya da dinsel yasalara ilgisiz davranırlarsa; birbirlerine tahammül etmeleri mümkün olabilir. Ve birlikte de yaşayabilirler.
  Ancak onların yaşamları, hiçbir zaman mutlu bir yaşam olmayacaktır. Çünkü “Mutluluk, “Din olmaksızın olanaksızdır. Kesinlikle olanaksızdır. Evet, bazı şeyleri “Mutluluk unvanıyla kabul edebilirler ve kendilerini de “Mutlu sanabilirler. Ancak bu sanıları cahilce bir sanıdır. Yani mutsuzdurlar. Ancak mutlu olduklarını hayal etmektedirler.
  Netice olarak, dindar bir insan dindar bir eş isteyecektir. Eğer biri dindar ve öteki dinsiz olursa asla mutlu olamayacaklardır.
  Kuşkusuz “Dindar olmak ile kast olunan şey; hakiki anlamda dindar olmaktır. Yani İslama sıkı sıkıya bağlı olunmalıdır. İslam, candan kabul edilmelidir. Yasalarına amel edilmelidir. Bu bağlamda yüzeysel ve amelsiz bir dindarlık kast edilmemiştir.

  Peygamber Efendimizin (s.a.a.) Kelamından Bir Nur
  Bir adam, eş seçimi konusunda bilgi edinmek için peygamberimizin (s.a.a.) yanına geldi. Efendimiz ona şöyle buyurdu:
  Dindar bir eş seçmelisin.
  Başka bir yerde de tarih içinde yaşayan bütün insanlara hitap ederek şöyle buyurmaktadır:
  Dindar bir eş seçmelisiniz.
  Yine başka bir yerde şöyle buyurmaktadır:
  Yüce Allah, bir kadınla mal varlığından dolayı evlenen bir kimseyi kendi haline bırakır. Bir kadınla yalnızca güzelliğinden dolayı evlenen bir kimse, kadında hoş olmayan şeyler görecektir. Bir kadınla dindarlığından dolayı evlenen bir kimse için, yüce Allah bütün özellikleri bir araya getirecektir.
  Hadisin ortasında çok zarif bir nokta bulunmaktadır. Yani eğer yalnızca güzelliğinden dolayı evlenen bir kimse, kadında hoş olmayan şeyler görecektir. Belki “Hoş olmayan şeylerden biri şu olabilir: Dinsiz güzel bir eşin güzelliği, belki de utanç kaynağı olacaktır. Kadınla evlenmesinde asıl hedefi oluşturan güzellik, mutsuzluk ve utanç nedeni olacaktır.  alıntı