İslamiyette Çok Eşlilik

'Dini Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 1 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. İslamiyette iki Eşlilik
  İslamiyette .ok evlilik  İslâmda bir erkeğin bir, iki, üç en çok dört kadınla evlenmesini belli şartlar dahilinde izin vardır. Bunlar kısaca şöyledir :

  1-) İlk hanımın izin vermesi :Kadın kocası ile evlenirken, kocasına, benden sonra başka kadınla evlenmezsen seninle evlenirim der, erkek de kabul ederse bir daha başka bir kadınla erkek evlenmez.Eğer hanımı izin verirse, erkek ancak o zaman ikinci bir hanımla evlenebilir.

  2-) Belli şartlarda ancak erkek ikinci bir kadınla evlenebilir. Mesela ; bir savaş olsa erkeklerin sayısı ülke düzeyinde azalsa (her savaşta olduğu gibi) ülkede kadın nüfusu çok, erkek nüfusu az olsa. Medeni kanunlara göre her erkek bir kadınla evlense, fazlalık olan eşitliğin üstünde fazla olan kadınlar ne yapacak? Zina mı, fuhuş mu ? ( I. Dünya savaşından sonra Almanyada, Fransada olduğu gibi )

  3-) Hanımı izin verirse, ( mali, sosyal-kültürel) şartlarda uygun olsa, erkek kendine sorar: Alacağım yeni eş ile eski eşim arasında adaleti sağlayabilecek miyim ? ikisinin çocuklarında da maddi-manevi adaleti gerçekleştirebilir miyim ? cevabı hayır ise erkek yine evlenemez, hanımı izin verse de. Yani üçüncü şart “adalet dir.

  Bu üç şartta bir arada olmalı. Biri eksik olsa, ikinci eş yasaktır.

  Özetle erkek ikinci eşle evlenmek isterse; hanımından izin , kendisinden adalet şartına uyma, şartlarında uygun olması gerekir.
   


Similar Threads: İslamiyette Çok
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler İslamiyette Kaç Çeşit Mezhep Vardır 5 Ekim 2013
Dini Bilgiler İslamiyette Akraba Evliliği 27 Aralık 2012
Dini Bilgiler İslamiyetten Önce Yazılı Türk Edebiyatı 22 Ekim 2012
Dini Bilgiler İslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler 16 Ekim 2012
Dini Bilgiler İslamiyetten Önce Padişahlara Verilen Ünvanlar 17 Eylül 2012