İslamiyette Akraba Evliliği

'Dini Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 27 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. İslamiyette Akraba Evliliği Hakkında Bilgi


  Akraba evlilikleri Zararlı Olduğu Halde, Dinimiz Bundan Sakındırmamış, Hatta Teşvik Babından Hz. Ali İle Hz. Fatma (ra) İzdivaç Etmişler.

  Kur'ân-ı Kerimise : "Size (şunlarla evlenmeniz) haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren analarınız, süt bacılarınız, karılarınızın anaları, birleştiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız - eğer onlarla henüz birleşmemişseniz, (kızlarını almaktan ötürü) üzerinize bir günah yoktur - kendi sulbünüzden gelen oğullarınızın karıları ve iki kız kardeşi bir arada almanız. Ancak geçmişte olanlar hâriç. Şüphesiz Allah, çok bağışlayan, çok merhamet edendir" (Nisa-23) ayetiyle haram olanların çerçevesini belirledikten sonra,Ahzab sûresinin 50. ayetiyle de şöyle buyurarak:

  "Ey peygamber, biz, ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini, Allahın sana ganimet olarak verdiği (savaş esirlerinden) elinin altında bulunan (cariyeleri), amcanın, halalarının, dayının ve teyzelerinin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık. Bir de kendisini (mehirsiz olarak) peygambere hibe eden ve peygamberin de kendisini almak dilediği inanmış kadını, diğer mü'minlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helal kıldık). Biz, eşleri ve ellerinin altında bulunan (cariyeleri) hakkında müminlere ne farz ettiğimizi bildik (onların bu hususta ne yapması lâzım geldiğini açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın, (sen bir sıkıntıya, güç bir duruma düşmeyesin). Allah, çok bağışlayan, çok merhamet edendir." (Ahzab/50) herhangi bir iltibasa meydan vermeyecek şekilde, neyin yasak olup, neyin olmadığını apaçık göstermektedir.

  Belli bir çerçevenin dışındakilerin evlenmelerine yollar açık ve herhangi bir mâni yoktur. Ama, aynı zamanda, evleneceklerin sağlık açısından bir araya gelip gelemeyeceklerinin tetkik ve araştırılması neticesinde, şayet, bir mahzur bahis mevzuu ise böyle bir izdivacın engellenmesinde de sakınca yoktur. Hatta, engellemek, yararlı ve insanidir.
   


Similar Threads: İslamiyette Akraba
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler İslamiyette Akraba Evliliği 31 Ocak 2012
Dini Bilgiler İslamiyette Kaç Çeşit Mezhep Vardır 5 Ekim 2013
Dini Bilgiler İslamiyetten Önce Yazılı Türk Edebiyatı 22 Ekim 2012
Dini Bilgiler İslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler 16 Ekim 2012
Dini Bilgiler İslamiyetten Önce Padişahlara Verilen Ünvanlar 17 Eylül 2012